„K žádnému zranění dětí naštěstí nikdy nedošlo. Velký Beranov obchvat potřebuje jako sůl. Nejde jenom o komfort obce, ale hlavně o bezpečnost dětí. Usilujeme o něj již padesát let od doby, kdy se začala stavět dálnice D1. Od roku 2014 o něm intenzivně jednáme,“ uvedl starosta Velkého Beranova Jan Plevčík.

Obchvat bude dlouhý přes čtyři kilometry. „Za odbočkou na Malý Beranov se začne odklánět doleva. Severně obejde Nové Domky i Velký Beranov. Křížit se bude s komunikací na skládku Jihlava-Henčov a kruhovou křižovatkou se stávající silnicí II/353, která vede severně z Velkého Beranova směrem k dálnici D1. Celý obchvat bude dokončen obejitím zbytku Velkého Beranova, včetně mostního křížení silnice na Kozlov, a připojí se na silnici II/602 za Velkým Beranovem,“ popsal vedení obchvatu Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Kraje Vysočina.

Na trase obchvatu budou stát tři mosty a jedna kruhová křižovatka. Před loňskými Vánoci Kraj Vysočina požádal už o územní rozhodnutí. „Pokud to dobře dopadne. Chceme letos v létě nebo na podzim žádat o stavební povolení. Předpokládáme, že s výstavbou začneme na jaře 2019 a kolaudovat bychom chtěli na podzim 2021,“ přiblížil výstavbu Karel Liška.

Horácký zimní stadion.
Oprava střechy stadionu se možná nestihne

Potřebné pozemky pro vybudování obchvatu má Kraj Vysočina už téměř všechny. „K dnešnímu dni zbývá vykoupit dva pozemky a další zbylé tři jsou před podpisem,“ upřesnil Karel Liška. Na nedávném únorovém zasedání obchvat podpořili i jihlavští zastupitelé, když schválili uzavření kupní smlouvy s Krajem Vysočina. „Pozemky vedené jako ostatní plocha (například silnice pozn. redakce) budou statutárním městem Jihlava darovány. Lesní pozemky budou prodány,“ uvedl v návrhu jeho předkladatel náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Vedení Kraje Vysočina odhaduje, že za vybudování obchvatu zaplatí 350 milionů korun. Na větší část nákladů chce kraj získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Martin Kukla.
Martin Kukla je novým náměstkem hejtmana