Nové silnice, nové mosty, nové křižovatky. Ještě než se vůbec poprvé kopne do země v souvislosti s výstavbou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany, lidem na Vysočině se doslova před očima budou měnit místa, kterými denně projíždějí.

Silnice II/399 spojuje Náměšť nad Oslavou s Velkou Bíteší a dálnicí D1. Je úzká a plná zatáček.
Esíčka v Jinošově už ne. Silnice na Bíteš se změní, bude důležitá pro Dukovany

Týká se to hlavně východních částí kraje, ale kromě Pelhřimovska se na tyto novinky mohou těšit všechny okresy. Na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku, Žďársku a zejména Třebíčsku budou totiž vznikat takzvané návozové trasy. „Jedná se o tři druhy akcí. Tou první jsou opatření pro dopravu nadměrných komponent. Ta druhá zahrnuje opravy a rekonstrukce návozových tras, zejména stavebního materiálu. A ta třetí jsou dočasná opatření, která budou později odstraněna,“ vysvětlil Tomáš Mátl, který je technicko-správním náměstkem Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV).

Co se dále dočtete:

  • Jaké dopravní úpravy na Třebíčsku, Žďársku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku přinese výstavba nových bloků v regionu a které se dočkají obchvatů?
  • Co bude zahrnovat příprava "bítešské" trasy a jaké obce ovlivní plánované změny na silnicích?
  • Jaké dočasné stavby a úpravy silnic se chystají na Havlíčkobrodsku v souvislosti s transportem nadrozměrných komponent?

Právě KSÚSV je spolu se státním Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) hlavním motorem všech těchto opatření. ŘSD například v souvislosti s výstavbou nových bloků připravuje obchvat Třebíče. Ten je však zatím hudbou budoucích několika let, kdežto některé akce KSÚSV už doslova klepou na dveře. „V tomto roce se rozběhnou práce na propojení silnic II/405 a II/602, tedy jihlavského obchvatu Východ, dále na výstavbě brtnického obchvatu a práce od vícenické křižovatky nedaleko Náměště nad Oslavou až po Slavětice,“ dodal Mátl s tím, že tato akce se rozloží na dva roky. „Letos se zde pustíme do úseku mezi obcí Sedlec až po křižovatku se silnicí I/23, v příštím roce upravíme úsek od Kramolína do Slavětice. Další akce budou probíhat v dalších letech až do roku 2029,“ doplnil náměstek.

Část vizualizace obchvatu Třebíče
Obchvat Třebíče je o krok blíž. Jeho kritiky starosta označil za škůdce

Tato trasa poslouží k přesunu materiálu, který bude na výstavbu nových bloků potřeba. Kromě ní se proto upraví i silnice mezi nedalekou Náměští nad Oslavou směrem k Velké Bíteši. Právě od Bíteše totiž budou z dálnice sjíždět kamiony se stavebním materiálem – což samozřejmě vyžaduje co nejlepší stav vozovky. Podobně bude nutné upravit silnici mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou a Hrotovicemi a od Dalešic až po samý konec kraje za Rouchovany.

Bítešská trasa pro Dukovany

I přípravy „bítešské“ trasy už jsou v plném proudu. Na trase bude například nutné udělat obchvat Jinošova. „Zde probíhá projektová příprava, přičemž do konce tohoto roku předpokládáme vydání územního rozhodnutí,“ informoval vedoucí krajského oddělení investičního a správy komunikací Stanislav Juránek.

Místa, kde budou Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny upravovat dopravní infrastrukturu kvůli přípravě výstavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany.Místa, kde budou Kraj Vysočina a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny upravovat dopravní infrastrukturu kvůli přípravě výstavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany.Zdroj: Kraj VysočinaPodobně je to i s jihovýchodním obchvatem Velkého Meziříčí. Sjezd z dálnice se totiž předpokládá také u tohoto města. „V tomto případě probíhá projektová příprava. Letos předpokládáme získání společného povolení na stavbu, přičemž město Velké Meziříčí už zajistilo územní rozhodnutí. Majetkoprávní příprava je v řešení, vykoupeno je asi osmdesát procent vlastníků,“ dodal Juránek.

Kromě zmíněných obchvatů Třebíče a Jinošova na trase také vznikne jihovýchodní obchvat Jihlavy, Brtnice, Okříšek, Slavětic a Zašovic. Všechny zmíněné stavby zůstanou řidičům k dispozici i po výstavbě nových bloků. KSÚSV však plánuje i stavby dočasné. S těmi se setkají zejména lidé na Havlíčkobrodsku. Tudy totiž budou proudit nadrozměrné komponenty dopravované do Česko po Labi, což si vyžádá určité úpravy silnic na trase z východních Čech. Přímo v Havlíčkově Brodě kvůli tomu upraví okružní křižovatku Dolní-Jihlavská, ve městě také vznikne provizorní železniční přejezd. Dočasných úprav dozná i samotná dálnice D1 u Měšína a Velkého Beranova.

Seznam úprav připravovaných KSÚSV v souvislosti s výstavbou nových bloků JE Dukovany:

Přeprava nadrozměrných komponent:

Skuhrov – odstranění silničního nadjezdu, instalace lávky a po dokončení přepravy nový trvalý most

Havlíčkův Brod – most přes Žabinec (realizuje ŘSD v rámci úpravy celé křižovatky)

Velký Beranov – oprava silnic II/602 a II/353 směrem k dálnici D1

Jihlava – úprava mostů u Helenína

Jihlava – propojení silnic II/405 a II/602 (Jihlava obchvat – Východ)

Brtnice – obchvat

Zašovice – obchvat

Okříšky – obchvat

trasa Třebíč-Valeč – oprava silnice II/351

Slavětice – obchvat

Přeprava materiálu:

Velké Meziříčí – jihovýchodní obchvat

trasa Trnava-Rudíkov – úprava silnice

trasa Velká Bíteš-Náměšť nad Oslavou – úpravy úseku vozovky mimo obchvat Jinošova

obchvat Jinošova

trasa „vícenická křižovatka“ u I/23-Slavětice – úpravy vozovky

Dalešice-hranice kraje za Rouchovany – úpravy vozovky

trasa Jaroměřice nad Rokytnou-Hrotovice – úpravy vozovky

Dočasné stavby

Golčův Jeníkov – podepření mostu 38-054

Havlíčkův Brod – dílčí úpravy okružní křižovatky ulic Dolní a Jihlavská

Havlíčkův Brod – úprava Jihlavské ulice a provizorní přejezd železniční trati č. 230

Štoky – úprava křižovatek a zpevnění trasy průjezdu

dálnice D1 – objízdná trasa mostu u Měšína (provizorní nadjezd a objízdná jednoproudá komunikace v délce 444 metrů)

dálnice D1 – objízdná trasa mostu u Velkého Beranova (dočasná objízdná jednoproudá komunikace v délce 311 metrů)

Velký Beranov – objízdná trasa mostů na obchvatu Velkého Beranova (propojení II/602 na obchvat, mostní provizorium)

Zdroj: KSÚSV

Poznámka: Stavby jsou v různých fázích příprav.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtyřproudá silnice bude místní komunikací. Třebíč po stavbě obchvatu čeká změna

Zdroj: Deník/Milan Krčmář