Přivezli meruňkové knedlíky, vezměte si, vyzývá sympatická prodavačka nakupujícího v malém obchůdku v Kalištích. „Meruňky nemám rád, ale jahodové si koupím,“ sahá muž ve středním věku do mrazicího boxu. Obecní obchůdek U Lípy jen vzkvétá.

Před rokem a půl by si přitom na budoucnost prodejny málokdo vsadil. Firma Lapek tehdy zrovna obchod zavřela. „Jejich výsledky byly čím dál slabší. Lidé sem chodili málo, protože tu nebylo zboží, a tržby tomu odpovídaly,“ vzpomíná starosta Kališť František Szczyrba. Radnice získala krajskou dotaci padesát tisíc, ze svého přidala ještě třicet, a provozovat obchod se přesto nevyplácelo.

Hasiči v Batelově mají téměř novou Tatru, většina záchranných obleků ale potřebuje vyměnit.
Nové obleky hasičů v Batelově vyjdou na statisíce, pro radnici je to zátěž

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Obec se tak rozhodla prodejnu koupit a loni na konci ledna jí začít provozovat ve vlastní režii. „Doufal jsem, že nás místní podpoří a když nebudeme mít vysoké ceny, tak to bude fungovat,“ říká starosta a pokračuje: „Podporujeme i školku, kde jsou z Kališť dvě děti, ostatní jsou z okolí, tak jsem si říkal, proč nepodporovat prodejnu? Je to občanská vybavenost a nemusí všechno vydělávat. Kulturák nám taky nevydělává a přece ho nezbourám.“

Nacpané regály a nové lednice

Obchůdek má nyní trojnásobné tržby oproti nedávné minulosti. „Pokryjí plat prodavačky, energii a plyn. Generujeme i minimální zisk. Snažíme se radši než vydělávat držet konkurenceschopné ceny,“ vysvětluje starosta uprostřed obchodu. Při dotazu na konkrétní čísla mluví o sto padesáti tisících za leden. Loni byly i měsíce, kdy to bylo o čtyřicet tisíc více. „Dříve tu byly poloprázdné regály. Dneska je to nacpané, ještě jsme vzadu udělali sklad piva, máme tam i průmyslové zboží a drogerii. Koupili jsme další dvě lednice, sortiment jsme rozšířili,“ ukazuje kolem sebe. Venku jsou přitom k prodeji propan-butanové lahve.

A nabídka je opravdu pestrá. Je tu i zboží s relativně krátkou dobou trvanlivosti. „To, co by se mělo zkazit, si většinou koupíme s paní prodavačkou sami,“ usměje se starosta. Kalištím paradoxně pomohl i koronavirus. „Je tu spousta chalupářů na home office nebo starší, kteří se bojí, aby v Praze něco nechytli. Ti tu tráví skoro celý rok,“ vypozoroval František Szczyrba.

Lednové nehody na Vysočině. V jihlavské v ulici Křižíkova řidič osobního vozidla zřejmě při neopatrném couvání dostal s autem smyk a spadl s vozidlem do řeky.
Nehod bylo letos méně, ale za více peněz: nejvíc bourali na Brodsku a Jihlavsku

Komunikativní prodavačku Marii Horákovou si starosta nemůže vynachválit. „Ze začátku jsme tu měli mladou slečnu, ta k tomu nebyla – radši telefonovala než aby tu komunikovala se zákazníky. Současná paní prodavačka je bezvadná,“ podívá se směrem k pokladně.

Tam se usmívá dáma, která do Kališť denně jezdí z Počátek. Ráno ještě musí dát dceru do školky a odpoledne jí vyzvednout, práce jí evidentně baví, což sama přiznává. „Zájem je o všechno. Nejvíce asi o pečivo, uzeniny, ovoce a zeleninu,“ jmenuje s tím, že v prodejně sází na regionální dodavatele. „Uzeniny máme ze Žirovnice, z Krahulčí a ze Studené, pečivo bereme z Telče nebo z Jihlavy,“ povídá závěrem