Čas oblíbených podzimních výlovů rybníků je opět tady. Už tuto sobotu se můžete vypravit do Nevcehle, v hasičském areálu U Komára se začíná už v devět hodin ráno. Výlovy v obcích na Jihlavsku budou pokračovat po celý říjen. Každý rok přitáhnou stovky i tisíce lidí.

„Výlov v Nevcehli se původně konal po polovině října a byl spojen spíše s obdobím posvícení. Termín jsme nakonec přesunuli a je z toho teď takové svatováclavské posezení. Do Nevcehle každý rok zavítají asi čtyři stovky lidí," řekl za organizátory Pavel Šebesta, starosta místního sboru dobrovolných hasičů.

Program sobotní akce v Nevcehli odstartuje v devět hodin ráno, samotný výlov přijde na řadu zhruba ve čtrnáct hodin. V areálu U Komára bude připraveno občerstvení v podobě rybích specialit, jako jsou řízky, polévka, kousky uzeného kapra, lín v těstíčku a podobně. Po výlovu se budou prodávat živé ryby, k dispozici jich bude asi sto kusů.

Výlov v Nevcehli má více než třicetiletou tradici. „Začalo se s tím v 80. letech. Původně jsme se scházeli u rybníka na návsi. Výlov se konal v době posvícení, kdy se do Nevcehle sjížděly rodinné návštěvy. Akce se velmi rychle rozrostla do větších rozměrů, v té době se toho totiž moc nedělo," zmínil Šebesta.

Tradiční podzimní slavnosti budou pokračovat i během října. Například už o týden později, v sobotu 4. října, se uskuteční výlov Štěpnického rybníku v Telči. „Průběh bude klasický. Bude připraveno občerstvení v podobě smažených řízků z kapra a ze pstruha. Na místě bude probíhat i prodej živých ryb, odhaduji, že to bude 60 až 70 metráků," sdělil za pořadatele Jan Pokorný.

V sobotu 18. října pak bude probíhat výlov na návsi v Sedlejově. Akce s dlouholetou tradicí je mezi lidmi velmi oblíbená, během dne se jich tam vystřídá více než tisíc. Do přípravy výlovu v Sedlejově se zapojuje necelých devadesát lidí. „Nachystáme asi patnáct druhů rybích specialit, pečené vepřové maso a burčák. Počítáme s tím, že zpracujeme dva metráky vepřového masa, třináct metráků masa z kaprů a sto dvacet kilo pstruhů. Po výlovu budeme prodávat živé kapry, a to asi tři sta kusů," uvedl Bohumír Smejkal, který má akci na starost. V Sedlejově během dne zahraje Telčská dechovka nebo kapela Generace. „Nepříznivé počasí při této akci moc nevadí. Lidé se mohou schovat a ohřát jak v kulturním domě, tak venku ve velkých stanech," doplnil Smejkal.

ZUZANA MUSILOVÁ