Američtí vojáci přijeli v sobotu večer do Česka přes hraniční přechod v Rozvadově. V Rančířově dnes přenocují ve stanovém městečku. Další den budou pokračovat po dálnici D1 do Brna a po dálnici D2 na hraniční přechod Břeclav.

V Rančířově mají vojáci navíc k dispozici i český zdravotnický personál. Co se týče pandemie, budou dodržovat všechna nařízení, která v Česku aktuálně platí. Nevyhnou se tak ani testování na covid. Většina z nich už je také naočkována.

Na jihlavském náměstí se 21. května uskutečnilo umělecké představení Cirkus Site-Specific, které bylo vyústěním pětidenního workshopu pod vedením finské choreografky a vzdušné akrobatky Ilony Jäntti.
Centrum Jihlavy ožilo cirkusem. Podívejte se na magické vystoupení artistek

Na to, aby průjezd celkem 190 vozidel proběhl hladce a nijak neomezoval běžný silniční provoz, dohlíží česká policie, armáda i Ředitelství silnic a dálnic. Přejezdy vojáků jsou naplánované vždy v době od devatenácté hodiny večer do šesti ráno. „Armáda České republiky americkým jednotkám poskytne logistickou podporu,“ potvrdila Magdalena Dvořáková z Generálního štábu.