„Tyto unikátní stroje by nám mohli závidět i okolní státy kolem nás, které jsme mívali za vzor. Jsme opravdu na špičkové úrovni,“ nešetřil slovy chvály předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten. „Jsme na ministerstvu proto, abychom dělali maximum pro to, aby se hasičům dařilo,“ dodal náměstek ministra vnitra Vilibald Knob.

Oba prototypy jsou určeny pro požární zásah v místech s vysokým stupněm ohrožení osob. „Jedná se o velkoobjemové cisterny se zvýšenou ochranou kabiny obsluhy i podvozku automobilu. Cisterny bude možno díky jejich vlastnostem nasadit například v prostorech s možností výskytu nevybuchlé munice, v chemických a petrochemických provozech nebo při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí,“ uvedl mluvčí hasičů Ivo Adámek. Nové vozy vyšly na 44 milionů korun.

Cisterny, které budou sloužit vedle Jihlavy také v Hlučíně a ve Zbiroze, mají i výjimečnou výbavu. Pro hašení jsou dvě lafety, jedna je v předním nárazníku a druhá vyjíždí ze střechy. Díky výkonnému čerpadlu vychrlí čtyři tisíce litrů vody za minutu. Každá cisterna pak má šest kamer, které sledují okolí. Jedna z nich je na teleskopickém stožáru a funguje také jako termokamera. Obraz z kamer lze sledovat v automobilu i kdekoliv, kde je připojení k internetu.

Po prohlídce vozů následovala i dynamická ukázka, kdy se nové vozy představili „v akci“. Závěrem nelze než zopakovat přání, které během předávání vozů opakovaně zaznělo: „Ať vozy nejsou potřeba a když už budou, aby se všichni ve zdraví od zásahu vrátili.“