Barevné graffiti se rozprostírá ve vnitrobloku Bezručovy ulice na ploše sto třiceti metrů čtverečních. „Spreje a barvy potřebné k namalování díla, které má Jihlavu zobrazovat jako město, které spojuje, stály pětadvacet tisíc korun,“ uvedla Aneta Hrdličková z jihlavského magistrátu. Město tuto částku zaplatilo.

„Spotřebovali jsme dohromady dvě stě dvacet sprejů a patnáct kilogramů barvy,“ přiblížil autor návrhu Jakub Menšík. Vzešel jako vítěz soutěže, do které se přihlásili čtyři zájemci.

Na výsledné podobě zdi se ale prezentovali i jiní umělci. „Já jsem dělal například motivy highlands a home, moje práce je také vlak, viadukt i erb spojující ježka se lvem a orlicí,“ dodal Menšík.

Devátý ročník Cyklotour Na kole dětem. Fotografie z trasy Polná - Havlíčkův Brod.
OBRAZEM: Cyklista Zimovčák jezdil dva dni po Vysočině

Tento umělec maluje na zeď už dvacet let a je autorem několika kreseb na legálních plochách v krajském městě. I on sám zaznamenal kritické hlasy k vznikajícímu dílu, které se během posledního měsíce objevovaly na sociálních sítích. „Překvapilo mě, jaký mají lidé zájem o veřejný prostor. Žádné z mých děl takovou reakci nikdy nevyvolalo,“ uvedl k těmto hlasům a připomněl, že mezi příspěvky byly i kladné reakce.

Řadu pozitivních ohlasů měla také jihlavská radnice. „Je to další díl do mozaiky, která činí město zajímavější. I to, že dílo není viditelné z frekventovaného místa, ale divák ho musí vyhledat, považuji spíše za pozitivum celého nápadu,“ okomentoval výsledek primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Myšlenka na vznik graffiti vzešla od firmy Stavotop, která vlastní nemovitosti v přímém sousedství, radnice nápad uvítala.

V neděli odpoledne už bylo Jestřebí z nejhoršího venku, následky páteční katastrofy budou ale zřejmé ještě dlouho.
Jestřebí bylo pod vodou, úklid zabere měsíce