Léčba pomocí amniové membrány, která se získává z placent, se už roky využívá na léčení defektů rohovky v očním lékařství. „Zjišťujeme, jak velká může být membrána nebo jak často se musí měnit. Tuto metodu jsme zavedli před měsícem a půl, Nemocnice Jihlava byla první v republice,“ uvedl chirurg Radovan Čech, který se specializuje na hojení chronických ran.

Nový objev, který mladí vědci nazvali Amnioderm, zatím léčí jen drobné defekty. Může pomoct diabetikům, pacientům s žilním bércovým vředem, proleženinami nebo s komplikacemi pooperačních ran. Do ambulance chronických ran jihlavské nemocnice v současnosti dochází až dvě stě lidí z celé republiky. Někteří již využívají novou metodu léčby. „Máme pět pacientů, teď bude šestý. Jedna rána se zahojila, u ostatních je výrazný pokrok,“ řekl Čech.

Zatím se léčba amniovou membránou používá do rozměrů pět krát pět centimetrů, někdy se použije více placent vedle sebe, je potřeba přesah několik centimetrů. Smyslem léčby je, že se amnio membrána rozpustí v ráně. Proto je zakázané koupání, placenta by se smyla. Pacienti smí převazovat sami pouze sekundární krytí, na další aplikaci amnio membrány dochází jednou týdně do nemocnice.

Léčba pomocí placenty je zatím pouze ve třech nemocnicích v republice, vedle Jihlavy také v Třinci a v Praze. Jedná se o průkopníky také v evropském měřítku. Podle Čecha brání většímu rozšíření nedostatek placent od maminek.

Vyvstává otázka, proč nezískat placentu přímo u maminek v jihlavské porodnici, ale tak snadné to není. „Nemocnice musí být registrována a projít několikaměsíčním procesem, než může odebírat placentu,“ vysvětlila Šárka Sekorová z Národního centra tkání a buněk.

Lékaři v Jihlavě používají mimo jiné i larvoterapii. Při ní se pacientovi aplikuje do rány až tři sta larev, které pak čtyři dni pojídají nekrotické tkáně a pacienta tak zbavují infekce.