„Jihlavská prádelna byla pro nás nejideálnější prádelnou ze všech. Je sice trochu starší a nezrekonstruovaná, ale její velké prostory nám dávají hodně možností pro záběry,“ zdůvodnila výběr místa natáčení studentka produkce Anna Zatkalíková.

Příběh vypráví o devatenáctileté Aleně, která pochází z chudší rodiny, kde se často řeší finanční situace. „Alena nastupuje do svého prvního zaměstnání. V prádelně pracuje jak její matka, tak i starší sestra, kterou má vystřídat, protože právě odchází na mateřskou. Po čase ale vyplyne najevo, že Aleny matka by ráda odešla do důchodu a Alena by měla její místo v prádelně nahradit. Hlavní postava tak trochu zápasí s tím, že to není práce, kterou by chtěla dělat, a zároveň cítí povinnost vůči rodině,“ prozradila děj druhá studentka produkce Klára Pertlová.

Natáčení krátkometrážního snímku s názvem Devadesát stupňů v Jihlavské prádelně.
OBRAZEM: Studenti hledají komparz pro svůj snímek

Do hlavní postavy Aleny obsadila studentka režie Terézia Halamová neherečku Hanu Oľhovou, která studuje výtvarné umění na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „Postavu mojí matky ztvárňuje moje reálná matka herečka Jana Oľhová, proto si mě asi režisérka vybrala,“ dodala s úsměvem Hana Oľhová. Role Aleny sestry patří herečce a člence brněnského souboru HaDivadla Sáře Venclovské. V krátkometrážním snímku kromě známých hereček diváci uvidí i Annu Bazgerovou z Horáckého divadla Jihlava v roli vedoucí prádelny.

Dvanácti členný štáb bude ještě dnešní den točit v prádelně. Během pátečního dne se přesune před prádelnu, kde se bude natáčet v autobuse. V sobotu se filmovým místem stane jídelna jihlavské firmy Motorpal. „Příběh se odehrává v bezejmenném městě. Naše představa je, že prádelna je na periferii města a je to jediné místo, kde se dá zaměstnat,“ přiblížila Zatkalíková. Záběry vznikaly už v jednom pražském bytě a v pražské základní škole na toaletách.

Ilustrační foto.
Jihlava bude mít možnost regulovat pouliční umělce