Teoretické znalosti soutěže museli všichni soutěžící prokázat formou testu na počítači. V praktických dovedností měli učni za úkol pájení a lisování mědi, sváření plastů, sváření oceli, kompletace umyvadla, kompletace závěsného systému Geberit-Duofix.

„Po sečtení všech bodů za teoretickou i praktickou část soutěže vypuklo v týmu z Kraje Vysočina obrovské nadšení. V celkových výsledcích skončil Jan Smejkal na 2. místě. Družstvo Střední školy stavební Jihlava celkově na třetím místě ze všech zúčastněných škol. A ještě jeden úspěch musím připomenout. Pavel Mrkvička byl úplně nejlepší v teoretické části soutěže,“ sdělil podrobnosti k úspěchu jihlavských žáků ředitel jihlavské stavebky Pavel Toman.

Celorepubliková soutěž Učeň instalatér má velmi dlouhou tradici. „V roce 2018 se uskutečnil už 21. ročník. Postupem doby se tato soutěž stala nejvýznamnější prezentací instalatérského řemesla a šikovnosti budoucích instalatérů,“ dodal ředitel.

Harmonogram celé soutěže je sestaven tak, že krajská kola probíhají v únoru a v březnu. Celorepublikové finále vítězů krajských kol se uskutečňuje na brněnském veletrhu v dubnu. Ve všech krajích probíhá soutěž podle jednotných pravidel a kritérií. Soutěžící jsou hodnoceni nezávislou komisí složenou ze zástupců Cechu topenářů a instalatérů a dalších odborníků z oboru.

V současné době v Česku vyučuje obor instalatérství 68 škol, ve třetích ročnících je celkem 761 žáků. „Soutěže Učeň instalatér se můžou zúčastnit pouze žáci 3. ročníku oboru instalatér, kteří nemají ukončené žádné jiné středoškolské vzdělání a navíc se soutěže mohou zúčastnit pouze jedenkrát,“ vysvětlil ředitel. Věkový limit účastníka finálového kola je stanoven na dvacet let.