„K perníku mě a sestru přivedla maminka," začala své vyprávění perníkářka Lenka Přibylová. „Už odmala jsme toto cukroví společně připravovaly na Vánoce i Velikonoce. Mamka celý život malovala na sklo i porcelán. Takže malování nás provází celý život," pokračovala Přibylová.

Výrobu perníčků odstartovala asi před čtyřmi roky perníková chaloupka, která vznikla, když se sestry Přibylovy nudily doma. Po pár pokusech a naléhání okolí se do toho pustily naplno. „Pečení máme pouze jako koníček, neděláme to na objednávku, jezdíme jenom na vánoční a velikonoční trh, zbytek si odnesou sousedé a známí," vysvětlila Přibylová. I proto přípravy na tyto období zaberou spoustu času. „S přípravami na Velikonce jsme začaly po Novém roce," doplnila Přibylová.

Kromě klasických vajíček a kuřátek se podle perníkářky těší poslední roky velké oblibě sovy, kočky a další zvířata. „Letošní velikonoční novinkou budou 3D vejce. Ta jsou velmi náročná na výrobu, ale moc se nám líbí. Novým motivem pak budou slepičky namalované přímo na vajíčku," prozradila Přibylová. Z barev budou i letos převládat klasické jarní. „Nechávám se hodně ovlivnit ročním obdobím. Teď maluji zelenou, žlutou i růžovou. V zimě jsem zase nedala dopustit na světle modrou a vínovou. Bílá ale bude klasika vždy," doplnila Přibylová.

Rodina Přibylových jezdí na trhy pouze dvakrát za rok. Ten velikonoční, na kterém budou své perníčky prodávat, se bude konat 31. března na zámku v Telči.