Možností, kam vyrazit na dobrovolnický pobyt bez nároku na honorář, kde máte zajištěné jen ubytování a stravu, jsou podle Kláry Hekrlové tisíce. Záleží, co je komu blízké. „Jelikož jedeme ve dvou a jako manželé máme vzájemnou oporu, podporu a pochopení, rozhodli jsme se pro region, který je možná z těch náročnějších. Nevíme přesně, co nás čeká. Ale máme otevřenou mysl a věříme, že je to skvělá příležitost, jak se na chvíli vzdát své privilegované pozice a zkusit zase o něco posunout své hranice. A zároveň podpořit žití v místech, kde to obecně není jednoduché,“ vysvětlila Klára Hekrlová.

Nejdříve se Klára a Marek Hekrlovi chystají strávit měsíc v Keni, kde budou působit ve fotbalové škole ve vesnici Ngeri u Viktoriina jezera. Marek bude trénovat chlapce, Klára bude vymýšlet aktivity pro děvčata, která tam jsou poněkud upozaděna. Právě pro toto místo manželé pořádají sbírku fotbalového vybavení, do nějž se vedle jednotlivců zapojila například i TJ Sokol Puklice a FC Vysočina. Se zakladatelem školy v Ngeri jsou manželé v pravidelné kontaktu. „Kdo chce pomoci, může věci donést ještě na sobotní akci v Projektu Dirty family na Mostecké ulici v Jihlavě, která začíná v 18 hodin,“ doplnila Klára Hekrlová.

Po škole přijde moře a safari

Po fotbalové škole Hekrlovy čeká odpočinek u moře a safari, poté se přesunou do Malawi. Nejprve budou pomáhat v organizaci vzdělávající děti, které byly vinou viru HIV ponechány bez rodiny a bez možnosti chodit do školy. „Chystáme se vést programy s výukou angličtiny, hygieny a zdraví či představit vědomější přístup k životnímu prostředí, zejména v nakládání s vodou, kde své znalosti využije hlavně Marek, profesí environmentální ekonom,“ popsala další misi Hekrlová.

Závěr cesty po Africe bude patřit práci v hotelu, jehož majiteli jsou manželé z anglického Oxfordu. V Malawi žijí už dlouho a místní zasvěcují do fungování turistických služeb. „Tam už se budeme připravovat na návrat domů, a hlavně do naší rodné Jihlavy, kde se po letech prožitých v Praze hodláme usadit,“ dodala Hekrlová.

Cestování je pro Kláru i Marka potěšením, viděli už část světa. Namátkou Vietnam, Kolumbii, Filipíny, státy na Balkánském poloostrově, Rusko, země v jižní a střední Evropě nebo evropské severské státy. Pravidelně si na cestách píšou deník, aby si své zážitky a vzpomínky zachovali.

„Cestování doporučujeme všem. Rozvíjí člověka a pomáhá mu uvědomit si, že ve výsledku jsme všude na světě všichni jenom lidi, že jsme všichni stejní. Každý má své starosti a radosti a je na nás, jak se k sobě budeme vzájemně chovat. Jestli svůj vymezený čas prožijeme s otevřeným srdcem nebo za námi zbytečně vybudovanými zdmi,“ vzkázala čtenářům Hekrlová.