„V polovině března na hnízdo přiletěl nejprve samec. Měli jsme z toho obrovskou radost. Minulý týden se k němu přidala i samička. Jenomže před více než čtyřmi dny oba čápi odletěli a už se na hnízdo nevrátili,“ uvedl mluvčí SMJ Martin Málek.

V polovině března se první čáp objevil také v hnízdě na pivovarském komíně ve Stříteži. „Na komín přiletěl 17. března, kdy se k němu přidal druhý, nevíme. Za pomoci místních hasičů jsme hnízdo minulý rok zmenšili. Také komín jsme nechali opravit. Bývalý pivovar je v soukromém vlastnictví a je v dezolátním stavu,“ řekla starostka Stříže Jana Novotná.

Koncem března čápi zavítali i do Brtnice. Tam každoročně hnízdí na komíně bývalé Snahy na náměstí. „Samec přiletěl 26. března a samička se k němu přidala o dva dny později. Často spolu odlétají na louku k rybníku Šamonín a také létají kolem náměstí a sedají na domy,“ sdělila starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Poslední březnovou středu se v ranních hodinách objevil samec také na hnízdě ve Stonařově. Stále ale v hnízdě sedí sám. Přes den přerovnává stébla a klacíky. Jindy zase vyletí za potravou.