V řetězci s rychlým občerstvením na náměstí jsou v půl třetí všechny zmrzliny kromě jedné už přeškrtnuté. Někteří návštěvníci náměstí tak volí jinou možnost, totiž dát zmrzlinu u stánku opodál.

Před priorem v tu chvíli chodí dokola poníci a vozí zdarma na zádech děti. I ty nejmenší. Jedno z nich ale nedojede ani do čtvrtiny prvního okruhu a už ho tatínek, který jde souběžně s poníkem, musí sundávat. „Běž, už můžeš jet ty,“ vybízí dívka u fronty zájemců malou holčičku, která s helmou na hlavě už čekala, až na ní přijde rada. Rozeběhne se a po pár vteřinách je v sedle.

„Poníci se za odpoledne nezastavili, byl o ně velký zájem,“ potvrzuje Veronika Krejčířová ze Zámecké stáje Plandry. Právě odtud poníci přijeli. „Vše, co se točí kolem zvířat, je hodně oblíbené, i mezi dětskými aktivitami byly největší fronty na stanovišti, kde se poznávala zvířátka,“ dodala Krejčířová.

Zámecká stáj Plandry totiž zajišťovala i letošní novinku. Velikonoční stezka plná her a soutěží pro děti nabídla vyžití i pro nejmenší návštěvníky. „Maminky si chtějí projít stánky, ale jsou rády, když se na náměstí zabaví i děti,“ vysvětluje Krejčířová. Mladí soutěžící mezitím třeba převáží brambory, zkouší si minigolf, rybolov nebo házejí míčky na cíl. Za své úspěchy pak dostanou sladkosti či drobnosti od jihlavské radnice. Celkem se jich na osmi stanovištích vystřídá přes pět stovek.

Vzhledem k tomu, že v pátek byla akce i v Plandrech, jednalo se o trochu hektické dva dni. Majitelé jezdeckého centra však vše berou s úsměvem. „Naší akci jsme plánovali o týden dříve, ale nepřálo nám počasí. Nakonec z toho byl pěkný víkend,“ přiznávají.

Na náměstí je v rámci jarmarku i řada prodejních stánků. Velikonoční dekorace, šperky a bižuterie, ale třeba i peruánské talismany nebo nepřeberná nabídka koření, to vše se dá pořídit. Někteří návštěvníci si pochutnávají například na ovocném vínu, sušeném ovoci, slovenských sýrech nebo medových sušenkách. Jen o horkou medovinu není zdaleka takový zájem jako třeba při Vánočních trzích.

Fronty se často tvoří u obchodu pod horní kašnou. Pan Huňka z Olomouce do Jihlavy přivezl nejrůznější dřevěné produkty, zejména hračky pro děti. V nabídce nechybí ani houpačky nebo stoleček a židličky. „Největší zájem je o vařečky se jmény a o hračky. U našeho stánku je veliká účast,“ usmívá se vysoká blondýnka, která pomáhá prodávat.

Další program po celé odpoledne probíhá v gotické síni a ve vestibulu jihlavské radnice, kde je přeci jen příjemnější chládek. Ukázky práce řemeslníků, seznámení s nejrůznějšími Velikonočními rekordy a řada dalších aktivit láká malé i velké. Velikonoce si tak užívají naprosto všichni.