Speciální klíč dostávají osoby se zdravotním postižením, bylo jih už distribuováno přes pětapadesát tisíc. Následně nacházejí využití například u veřejných toalet, platí přitom po celé Evropě. „Euroklíč jsem využil v Německu, Švýcarsku nebo Švédsku,“ vyjmenoval předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Jen na Vysočině je aktuálně nainstalováno 53 zámků, vedle velkých měst jsou třeba i v Okříškách nebo v Lukách nad Jihlavou.

Zrovna jihlavská zoologická zahrada by mohla jít dalším institucím v kraji příkladem, ačkoliv není úplně rovinatá. „Bezbariérovost je naším velkým tématem, i proto jsou na většině našich sociálních zařízení nainstalovány Eurozámky, stejně jako na plošinách. Navíc nabízíme bezplatné zapůjčení invalidních vozíků. Snažíme se být skutečné přístupnou ZOO,“ řekl ředitel ZOO Jihlava Jan Vašák.

Zařízení pomáhá dětem i mladým zvládat krize
Zařízení pomáhá dětem i mladým zvládat krize

Hejtmanství podpořilo projekt padesáti tisíci korun a se stejnou částkou může Národní rada osob se zdravotním postižením ČR počítat i v roce 2020. „Za málo peněz uděláme velkou službu, otevřeme dveře postiženým,“ řekl k podpoře náměstek hejtmana pro ekonomiku Martin Kukla (ANO) a dodal: „Jsem přesvědčený, že Euroklíč nabízí dostupné řešení zdánlivě drobných problémů, které však lidem se zdravotním postižením komplikují život.“

Realizaci projektu Euroklíč v Kraji Vysočina podporuje dle svých slov i Vítězslav Schrek, ředitel Domova pro seniory ve Velkém Meziříčí a jihlavský zastupitel za ODS.

Grand Restaurant Festival bude i v Bistrot de Papa v Horních Dubenkách.
Bistrot z Horních Dubenek gurmánům nabídne kuchyni budoucnosti