„Musíme vycházet na povrch mezi lidi a upozorňovat na tu nehoráznost, že do krajiny chráněné, která je nám domovem, nečistota největší usazena býti má. Snahou naší je chránit krajinu nenahraditelnou pro budoucí pokolení,“ zmínil ve svém proslovu mluvčí hrádku Lucius Subulkus.

„Můžu vám slíbit, že se budeme o naši krajinu starat,“ reagovala primátorka. „Rozhodnutí po nás prosím ještě nechtějte. Nemám ještě všechny informace o tom, co to znamená,“ dodala. „Je to pro nás znovuobnovené téma. Jsme tady rok a máme vůli se o tom bavit. Popravdě hledáme nejen odpovědi, ale i otázky,“ přiznal náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman (Žijeme Jihlavou), který se schůzky s pekelníky rovněž zúčastnil.

Na schůze byl i Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve. Ta je jednou z šesti obcí, kterých se problematika úložiště nejvíce týká. „Tak jako Dukovany ovlivnily celé Třebíčsko, tak stavba úložiště ovlivní širší region. Mělo by to zajímat i Jihlavu,“ vysvětlil po jednání.

„Chápu, že geologické podloží je tady velmi dobré pro skladování čehokoliv. Když ale vezmeme, že se v zemině pohybuje také voda, měli bychom být vyloučeni velmi brzy,“ usoudil. Starostové se shodují, že by se úložiště mělo hledat až po jasně daných pravidlech. „S tím máme obrovský problém. Stát připravuje pravidla pro výběr lokality, ale ta budou schválena až po samotném výběru,“ uzavřel Dvořák.