„Prvotní důvod ke vzniku festivalu byl, že jsem chtěla více rozšířit povědomí mezi lidmi i o jiných kulturách. V dnešní době, když se řekne cizinec, většině stávají vlasy hrůzou na hlavě,“ uvedla zakladatelka a hlavní organizátorka Karolína Kociánová. Pro všechny příchozí byl připraven bohatý program. Den odstartovala výtvarná soutěž pro děti na téma, Jak vypadá Afrika. Tři vylosovaní poté získali poukaz na výuku angličtiny. Právě program pro děti byl v letošním roce novinkou.

„Chci všem a hlavně dětem ukázat, že cizinci jsou absolutně normální lidi, kteří chodí do práce, mají děti, smějí se i tančí. Ne nutně je každý terorista,“ popsala svůj záměr Kociánová. A právě toto se lidem na festivalu nejvíce líbí. „Je super, že se tady moje děti mohou setkat s odlišnými kulturami. Nechci, abychom potom šli na ulici a můj syn ukazoval prstem na černocha,“ sdělila Monika Němcová, jedná z návštěvnic akce.

Program trval až do večerních hodin. O zábavu se postarala africká kapela Afrikana, část balkánské hudby předvedl Predrag Duronjić, mexické rytmy přivezla kapela Mariachi Espuelas a kousek Sýrie přivezla kapela Habub. Jednotlivá hudební vystoupení byla proložená ukázkami tradičních tanců z různých zemí. Diváci si tak mohli vyzkoušet, jak se tancuje v Japonsku, Mexiku nebo Itálii.

Markéta Jelínková

Centrum je určeno především pro děti s domácím vzděláváním, které doplňuje.
Montessori Centrum zázraků nabízí vyžití pro děti i dospělé