Dva dřevěné otáčecí panely jsou umístěny u rybníka, další dva pak u hráze v těsné blízkosti dětského hřiště. „Je tam tabule s otočným kolem, kde děti přiřazují stromy k listům a pak je tam naučná věž, kde jsou čtyři stěny otočných destiček – zvířata, ptáci, rostliny a stromy,“ popsala Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavské radnice.

Vedle hřiště je také arboretum s původními druhy dřevin. „Jsou to druhy, které patří k nám, na Vysočinu. Máme tu i keře, aby lidé věděli, jak vypadá bez černý, tis, střemchy a další původní keře,“ vyjmenovala duchovní matka celé naučné stezky Martina Brandová z radnice.

V létě jsou tam davy

Sezona teprve začíná, v létě bude na Staré plovárně opět pořádně živo a to nejen uprostřed prázdnin, kdy se na hrázi odehrává divadlo. „Jsou tady pořád desítky lidí a v létě jsou to davy,“ řekla Ruschková. I ona sama lokalitu využívá ke sportovním aktivitám. „Někdo to bere jako procházku ze zoologické zahrady a kdo vyjde nahoru, má i krásný výhled na město,“ dodala úřednice.

Celá stezka, která již vyšla na 300 tisíc korun, není nijak dlouhá, má zhruba kilometr a zvládnou jí i malé děti. Pro ně se radnice snaží stezku zatraktivnit. „Pracujeme na tom, aby tady nebyly jen cedule, ale aby se mohly děti opravdu zapojit, třeba prostřednictvím herních prvků,“ prozradila primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která se svými dětmi nové panely hned při představení vyzkoušela.

Nejde ale jen o děti, magistrát by chtěl dát lokalitě trochu jinou tvář. „Mně by se líbilo, kdyby tady bylo zákoutí pro gril a ohniště, tady to nikoho neruší. Je tu sad, na vodě bych uvítala lodičky. Mohla by tady být odpočinková zóna kousek od centra. Představovala bych si to tak, jak to bývalo ještě před válkou,“ uvedla primátorka. Koupání však Jihlava vyřešit nedokáže, rybník vlastní Povodí Moravy.

Naučná stezka u Staré plovárny je již dobře známá, její historie sahá do roku 2012, v dalším roce již bylo instalováno deset informačních panelů. O dva roky později přibyly v lokalitě ptačí budky a další rok vyšla indormační brožura. Ta je dodnes k dostání na Turistickém informačním centru.

Díky tomu, že u cesty na Starou plovárnu bydlí včelař, vznikl v roce 2017 informační panel včelařství. Navíc je možné u domu zazvonit a dozvědět se o včelách více.