„Moc mě to baví, želv už jsem zachránil víc. Taky hledám v písku želví vejce a dávám je jinam, kde se z nich vylíhnou malé želvičky. Vejce musím pořádně zahrabat, aby byla v teple a nikdo je nenašel,“ říká Matěj Mikšovic z Prahy, který je v Jihlavě na návštěvě u své babičky.

S tím, jak se dá pomoci ohroženým mořským živočichům, se v centru PodpoVRCH seznamuje devítiletá Sára Donátová z Pelhřimova. S Hanou Svobodovou, známou a respektovanou ochranářkou mořské fauny v tropech, si povídají o výrobcích ze želvoviny, které obchodníci nabízejí turistům v Indonésii, ale třeba i v Egyptě. „Je důležité naučit turisty, aby přemýšleli nad tím, co za suvenýry si v zahraničí kupují. A ještě lépe, že by se bez nich mohli obejít. Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že jejich hnědožlutý náramek stál zbytečně život jedné želvy,“ vysvětluje Sáře Hana Svobodová.

Je toho ale mnohem více, co se děti od Hany Svobodové dozvídají. Například, jak by se dal poznat plastový náramek od toho ze želvoviny. „Já jsem třeba nevěděla, jak nebezpečné jsou pro želvy sítě. Želvy se do nich zamotávají a nemohou plavat. Sítě jim taky brání, aby se mohly vynořit a nadechnout, protože dýchají plícemi,“ zamýšlí se Sára Donátová.

O Štít města Jihlavy.
Modeláři soutěžili v JihlavěDěti si také vyrábějí malou želvičku na památku a plní nejrůznější úkoly. Součástí programu je i speciální workshop, kde si zájemci vytvářejí náušnice či náhrdelník ze skořápky kokosového ořechu. Nechybí ani přednáška Hany Svobodové a promítání tematického filmu. "Želvy jsou velmi zajímaví živočichové. Na naší planetě se objevily ještě před dinosaury. V současné době čelí nejrůznějím problémům, ať už se to týká toho, že často polykají místo medúz plastové sáčky, bývají chyceny do rybářských sítí, jsou loveny pro želvovinu, která se jim z těla strhavá zažitímva aneboj jejich vajíčka patří do jídelníčku místních obyvatel. S tím vším jsme chtěli seznámit i naše nejmenší návštěvníky," dodává Pavla Jarošová, která má na starost program v centru PodpoVRCH.