Gibon zlatolící je v krajském městě Vysočině pochopitelně k vidění, navíc se jedná o zvíře, která má ZOO Jihlava ve svém logu. „Skoro všechna zvířata mají svůj den, my se každý rok snažíme upozornit na některý z našich druhů a pro letošní podzim jsme vybrali gibony. Je to pro nás důležité, protože gibon je erbovní zvíře jihlavské zoologické zahrady,“ vysvětlila vedoucí úseku vzdělávání Pavla Jarošová.

V novém pavilonu mají dvě giboní rodinky, z nichž jedna má i mláďata, krásné a velké výběhy. Lidé z nich nemohou spustit oči ani venku a zejména pak ve vnitřních prostorech. Často vyjdou i strmé schody, aby měli na zvířata lepší výhled.

V rámci Dne gibonů byly připraveni zejména aktivity pro děti. „Připravili jsme vyrábění z papíru pro děti, dělají si gibona. Mají možnost obléct si gibona do kožíšku. Snažíme se dětem hravou formou ukázat, že i když vidí ve výběhu gibony dvou barev, nejsou to dva druhy – samice jsou světlé a samci jsou tmaví. Vyrábí a oblékají buď kluka nebo holku,“ poodhalila Jarošová.

V zoologické zahradě byl přítomný i plyšový gibon, se kterým se mohli zájemci vyfotit a dvakrát za den byli gioboni představeni v podrobnějším povídání. I tentokrát tedy nešlo jen o čistou zábavu, ale zájemci se i něco dozvěděli. „Giboni si to rozhodně zaslouží, je to kriticky ohrožený druh,“ podotkla Jarošová.

Zájmu o Den giobonů jistě napomohlo i hezké slunečné počasí, podle meteorologů šlo navíc o poslední víkend, kdy bylo babí léto. Někteří návštěvníci pak zavítali do Jihlavy na filmový festival a u té příležitosti se přišli podívat i na zvířata.

Zoologická zahrada nyní už chystá na prvního prosince speciální prohlídky, při kterých děti zjistí, že zvířata označování jako strašidelná taková vůbec nejsou. Kapacita je však již naplněná. Další program, který se bude konat během adventu, pak bude rovněž pro širokou veřejnost.