„Chemostacionář slouží k ambulantnímu podávání cytostatik. Vlastní aplikace léků trvá několik minut až hodin a opakuje se v pravidelných intervalech,“ popsal stacionář primář onkologického oddělení jihlavské nemocnice Lubomír Slavíček.

Denně místem projde kolem dvaceti pacientů různého věkového rozpětí. „Momentálně využíváme devět křesel pro aplikaci. Právě křesla jsou místem, kde naši pacienti tráví nejvíce času,“ dodala vrchní sestra onkologického oddělení Barbora Versteegová.

Jedná se už v pořadí pátý pokoj, který se díky vánoční benefiční akci podařilo jihlavské nemocnic vybavit. „Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocnipokoj si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne,“ přiblížila princip tisková mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Minulý rok benefiční akce začínala měsíc před Štědrým dnem 24. listopadu. Vybavení dostávají pokoje ale až v průběhu následujícího roku.

V roce 2013 se v jihlavské nemocnici díky dárcům podařilo opravit zázemí pro hospitalizované děti a jejich doprovod. O rok později se renovovalo zázemí na traumatologicko-ortopedickém oddělení. V roce 2015 prošel renovací pokoj na gynekologii. V roce 2016 byly darované peníze použity pro pokoj na geriatrii. „Na poslední Vánoční pokoj, chemostacionář, se sešlo přesně 110 214 korun,“ dodala mluvčí Monika Zachrlová.