"Jihlava našla nové využití pro kamerový systém úsekového měření z dálnice D1. Řidičům, kteří v Jihlavském tunelu překročí 60 kilometrů za hodinu, hrozí pokuta tisíc korun," řekla Aneta Hrdličková z jihlavské radnice.

Policie České republiky na základě žádosti jihlavského magistrátu vytipovala v Jihlavě pět rizikových úseků, kam by se kamery mohly umístit. Jedná se o místa, kde řidiči často překračují nejvyšší povolenou rychlost a velmi tak hazardují. Volba nakonec padla na Jihlavský tunel.

"Důvodem pro umístění kamerového systému úsekového měření právě do Jihlavského tunelu byla podle policie skutečnost, že v tunelech mají většinou řidiči tendenci jezdit u středové čáry, což zvyšuje riziko nehody,“ sdělil Ján Tinka, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Kamery budou v Jihlavském tunelu až do konce května, kdy se rozhodne, jestli na místě mohou zůstat dál, nebo se umístí jinam. Systém úsekového měření rychlosti se dá nainstalovat na sloup veřejného osvětlení, město vlastní k tomuto účelu také jeden mobilní sloup.

„Mezi dalšími vytipovanými místy je například konec Rantířovské nebo Sokolovská ulice. Další možností je také umístit kamery zpět na dálnici D1, a to na úsek mezi Velkým Beranovem a Měřínem,“ doplnil Ján Tinka.

Zakoupení kamerového systému stálo město dva miliony korun. Kvůli administrativě zaznamenaných informací magistrát města přijal čtyři nové zaměstnance. Město kamerový systém použilo zatím jenom na úseku dálnice D1 mezi exity 112 a 119.

„Kamery byly na dálnici měsíc a půl a zaznamenaly několik tisíc přestupků. Z toho bylo přibližně 40 procent řidičů ze zahraničí, od kterých je horší finanční vymahatelnost. Předpokládáme, že v Jihlavském tunelu tolik přestupků nezaznamenáme, přesto jsou zde prospěšné pro bezpečnost silničního provozu,“ dokončil Ján Tinka.

Kácení stromů u Velkého Beranova.
Stavba obchvatu za osm set milionů začíná