Parkoviště během adventních víkendů bývá standardně plně obsazeno, přiznává ředitelka jihlavského Cityparku Miroslava Badalová. Parkování je oříšek nejen u velkých obchodních center, ale i ve městech.

Letos zatím bylo parkoviště v Cityparku zaplněno ze zhruba osmdesáti procent své kapacity. Podle Badalové hraje roli i současná pandemická situace. „Covid a veškerá vládní nařízení částečně změnily nákupní chování zákazníků a také ovlivnily návštěvnost všech nákupních center v porovnání s rokem 2019,“ uvedla ředitelka s tím, že svou roli hrají i uzavřené stolky u fastfoodů.

V minulosti Deník krátce před adventní dobou kontaktoval jeden ze zaměstnanců, který si nepřál zveřejnit jméno, s informací, že ve vybraných dnech nebude možné dostat se na parkoviště na zaměstnaneckou vjezdovou kartu. Letošní rok zatím v Citaparku zvládají bez těchto omezení. „Komfort zaměstnanců našich nájemců je pro nás důležitý,“ ujistila Deník Badalová.

Nový radní Pavel Hájek je dlouhodobým starostou Těchobuze na Pelhřimovsku.
Poslanec Vlček jako radní končí, vystřídá ho Hájek, starosta z Pelhřimovska

Plno bývá i u třebíčské nákupní zóny Stop Shop. Před Vánoci se i tamní obrovské parkoviště rychle plní a krizové situace tam jsou nejen při hledání volného místa, ale i při vjezdu a výjezdu na okolo vedoucí silnici. „Do Stop Shopu o adventu ani nejezdím. Pravidelně se tam projevuje předvánoční šílenství. Tím, že je tam pouze jeden výjezd, pravidelně kolabuje doprava a lidé tam čekají v dlouhých kolonách. Problém je, že je pak ucpaný celý vjezd do Třebíče,“ popsala každoročně se opakující situaci Marie Růžičková.

Zatímco Stop Shop praská ve švech, dole ve městě bývá klid. I tam ale může být situace s parkováním občas svízelná. „S nesprávným parkováním se setkáváme nejen před Vánoci. Je ale jasné, že v tomto čase je to mnohem častější,“ potvrdila mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková. Ne vždy však dostane řidič pokutu. „Je to případ od případu,“ dodala mluvčí.

Větší problémy s parkováním evidují v předvánočním období i strážníci v Jihlavě. Oblíbenou praxi řidičů, totiž zapnout směrovky a odběhnout si pro balík do výdejního místa e-shopu, nevidí rádi. „Výstražné blinkry slouží primárně k tomu, aby řidič upozornil na rizikovou situaci v provozu. Při řešení přestupku nemají výstražné blikače žádný vliv, naopak na sebe takto parkující řidič upozorňuje,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie Stanislav Maštera. Dodal však, že před Vánoci bývají strážci zákona tolerantnější.

Pořádné peklo zažili lidé v neděli večer v Krahulčí.
VIDEO: V Krahulčí bylo pořádné horko. Hříšníky tam odvážely pekelné káry

Nevhodně zaparkovaná auta dělají problémy i v centru Nového Města na Moravě, kde je řada menších obchůdků. Podle strážníků není ale problém v blížících se Vánocích. Sníh tam totiž často zakryje vodorovné dopravní značení a lidé pak neparkují, jak mají. „Na to nemá vliv advent, ale prostě sníh. Vše se odvíjí od toho, jak zaparkuje první, ostatní se řadí vedle něj,“ vysvětlil velitel novoměstské policie Jiří Hradil.

Stejně jako v jiných městech, i v Novém Městě na Moravě strážníci o adventu řeší přestupky mírněji. „Závisí ale na závažnosti přestupku a chování toho, kdo se ho dopustil,“ uzavřel Hradil.