Spolu s náměstkem pro oblast zdravotnictví Vladimírem Novotným se v úterý odpoledne věnovali otázce očkovací strategie v kraji.

Schrek pak podpořil svůj názor i čísly. „Do konce března máme objednáno 37 pizza boxů pro Vysočinu, což činí dohromady 43 290 dávek vakcín. V přepočtu na lidi to dělá jednadvacet a půl tisíce lidí. Z pěti set tisíc,“ vypočítal. Děti očkované nebudou, na Vysočině se tak očkování týká více než čtyři sta tisíc osob.

Hejtman dále prozradil, že v úterý dorazila další várka vakcín, celkem jich pak bylo přes tři a půl tisíce dávek. „To potřebujeme akorát pro naše zdravotníky pěti nemocnic,“ řekl Schrek.

Krajský úřad ale nyní zajímá další fáze, která přijde po očkování zdravotníků. Má proto připravený plán, řeší však rovnici o několika neznámých. Jednou z nich je, kolik vakcín bude k dispozici – premiér Andrej Babiš údajně prohlásil, že jich je málo, dle ministra Blatného je jich dostatek.

Vedení kraje tak už nyní má vytipovaná místa, kde by bylo v krajském městě možné zřídit očkovací centra. Stejně chce postupovat i v okresních městech. „Potřebujeme lidské zdroje, bez lékařů to nezvládneme. Proto chystáme oslovovací kampaň, abychom pomohli vrátit Vysočinu k zdravému životu,“ doplnil Schrek. Bude tak psát osobní dopis praktickým lékařům.

Dle ministra Blatného bude rezervační systém ještě během ledna přístupný pouze pro lidi nad osmdesát let, což lze snadno ověřit přes občanský průkaz. Od prvního února bude přístupný i mladším. „Na mladé se dostane vakcína na přelomu jara a léta, spíše během léta,“ uzavřel ministr.