Od pátku proto začínají v tamních autobusech a trolejbusech platit nová pravidla. „První řadu sedadel za řidičem nebudou moci cestující využívat k sezení. Dále na podlaze vozu v přední části bude vyznačen prostor, kde se během jízdy nebudou moci zdržovat,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Opatření se týkají i nastupování. „Prosíme, aby přednostně využívali prostřední a zadní dveře. Nástup předními dveřmi bude umožněn jen pro nejnutnější nákup jízdenek u řidiče,“ sdělil Daněk.

Nově cestující nemusejí mačkat tlačítko pro otevírání dveří. „Řidič je při zastavení na zastávce otevře automaticky,“ informoval Radim Rovner.

Změny ale nepocítí jen pasažéři. Začátkem týdne se dotkly i zaměstnanců jihlavského dopravního podniku. „Musejí minimalizovat veškeré vzájemně kontakty. Povinné jsou i roušky nebo respirátory bez ohledu na vzájemné rozestupy. Řidiči museli omezit i kontakt s dispečery nebo s tůrařem. Vše se řeší po telefonu nebo písemně bez vzájemného potkávání,“ dodal Daněk.

Co se od pátku změní:

- první řada sedadel musí zůstat volná

- cestující se během jízdy nebudou moci zdržovat ve vyznačeném prostoru v přední části vozu

- pro výstup a nástup jsou primárně určeny zadní dveře

- předními dveřmi mohou nastoupit jen ti, kteří si potřebují u řidiče koupit jízdenku

- řidič při zastavení na zastávce automaticky otevírá dveře pro výstup a nástup cestujících