VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadu přibývá. A roste i cena za jeho svoz

Jihlava - Za rok 2011 domácnosti na celé Vysočině vyprodukovaly přibližně 229 tisíc tun odpadků, o rok dříve to bylo necelých 215 tisíc tun.

20.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Je běžnou součástí života lidstva po celou jeho historii a v dnešní době například pro archeology znamená téměř poklad. Jedná se o odpad. I z dávných skládek se totiž dnes při historickém bádání dá odhalit, co k životu naši předkové používali, i to, co jedli. Tehdy i dnes bylo otázkou, kam s ním? Tedy jak s odpadem naložit. Soudobé důmyslně organizované nakládání s odpadem však něco stojí. V obcích jsou ceny za svoz komunálního odpadu různé a rozmezí výše poplatků se v jednotlivých sídlech pohybuje ve stokorunách. Stejně jako v čase rostou poplatky za svoz odpadu, vzrůstá i jeho množství. Optimistické je alespoň to, že každým rokem lidé odpad třídí více než rok předchozí.

V Jihlavě lidé ročně zaplatí za svoz odpadu v základní sazbě sedm set korun za osobu, ale třeba v Třebíči je to 648 korun a v Pelhřimově 620 korun za osobu a rok. Přestože radnice vybírají poplatky, musí místní samosprávy na nakládání s odpady k těmto částkám vybraným od poplatníků přidávat ještě značné sumy z obecních rozpočtů.

Poplatek za osobu totiž rozhodně nestačí na celý proces zacházení s odpady. „V odpadovém hospodářství je zahrnuto veškeré nakládání se všemi odpady," podotkla Jitka Teichmanová z Ekonomického odboru Magistrátu města Jihlavy. Ročně jde na odpadové hospodářství z rozpočtu města k poplatku za svoz odpadu na jednoho Jihlavana ještě částka v řádu stokorun. Loni město „doplácelo" na jednoho obyvatele přibližně sedm set korun.

Pokuta až 50 tisíc

S poplatky za svoz odpadu souvisí také to, že se hledají cesty, jak zamezit, aby poctiví obyvatelé obcí nedopláceli na ty, kteří se poplatkům za odpad vyhýbají.

Jihlavský magistrát proto přistoupil k tomu, že hradit poplatek za svoz odpadu mají povinnost i majitelé nemovitostí, kteří své byty nebo domy pronajímají, a to i tehdy, když tam nájemci nemají hlášený trvalý pobyt. „Úřad nyní bude provádět kontroly, v případě nesplnění této povinnosti je možné poplatníkovi uložit i pokutu do výše padesáti tisíc korun," řekla Deníku už minulý týden Miluše Šmardová, pracovnice ekonomického odboru magistrátu.

A že je za co platit, vypovídají čísla. Lidé ročně vyprodukují poměrně značné množství odpadu. Za rok 2011 vzniklo na celé Vysočině přibližně 229 tisíc tun komunálního odpadu, o rok dříve to bylo necelých 215 tisíc tun. Pokud by se to přepočetlo na jednotlivce, pak by to znamenalo, že každý obyvatel Vysočiny v roce 2011 za sebou zanechal celkem 448 kilogramů odpadu, o rok dříve to bylo přibližně 418 kilogramů na hlavu. A to jsou v těchto číslech zahrnuty pouze odpady vzniklé hlavně v domácnostech. To znamená, že další kvanta odpadů vznikají například v průmyslu.

Potěšitelné je to, že alespoň postupně vzrůstá poměr tříděného odpadu k odpadu směsnému. Například Jihlavané loni vytřídili 970 tun papíru, 413 tun plastů, 260 tun směsného skla, 298 tun čirého skla a 71 tun kovů.

Tento odpad se pak ještě v Jihlavě dotřiďuje. „Třídění papíru a plastů provádí společnost ASMJ na třídicí lince v Hruškových Dvorech. Z papíru jsou odstraněny viditelné rozměrné nečistoty, jako třeba umyvadla, kovy a tak dále, a papír je následně slisovaný do balíků a určen k expedici," popsal Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které jsou ve vysočinské metropoli dominantní společností svážející komunální odpad vyprodukovaný domácnostmi.

„U plastů dochází k ručnímu třídění na více než deset druhů plastů, které jsou opět lisovány do balíků a expedovány odběratelům," pokračoval mluvčí. „Sklo vozíme na překladiště v areálu skládky Henčov, jakmile je skla na kamion, tak se předává odběrateli, který ho odveze do skláren," přiblížil ještě Málek.

Čtvrtina vytříděna

Když se sečtou vytříděné odpady za celou Vysočinu, jsou to desítky tun. „V roce 2011 bylo na území kraje dle evidence vyseparováno 39 091 tun spotřebitelských obalů, dále 11 707 tun papíru, 4 610 tun skla a 3 942 tun plastů," poskytla údaje mluvčí vysočinského krajského úřadu Eva Neuwirthová. Co se týká množství vytříděných odpadů, bylo to předloni necelých 25 procent ze všeho odpadu. Jak Neuwirthová dodala, i tak to znamená nárůst třídění oproti předchozím letům.

Přestože množství vytříděného odpadu vzrůstá, skládky odpadů se pomalu, ale jistě zaplňují. Hledají se proto řešení, jak co nejvíce zmenšit objem odpadů, které je nutné na skládky ukládat. Jednou z takových možností je i vybudování takzvaných spaloven. Ty sice odpad spálí, ale i tak zbude nepatrné množství popela, které je nutné někam uložit.

„Zákaz skládkování, tolik zmiňovaný v médiích, totiž neznamená uzavření skládek. Ten znamená pouze to, že odpady z černých popelnic musí projít nějakou úpravou na vyšším stupni hierarchie nakládání s odpady a až zbytek po této úpravě může skončit na skládce," poznamenal Málek.

„Skládky musí v nějaké podobě fungovat i dále, je potřeba likvidovat druhy odpadů, které nelze recyklovat nebo energeticky využít. A hlavně, pokud by bylo postaveno zařízení na energetické využití odpadů (lidově řečeno spalovna poznámka redakce), tak je potřeba existence dostatečných kapacit pro ukládání strusky, které toto zařízení byť v daleko menším množství vyprodukuje při spalování odpadů," podotkl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Autor: Petr Šmergl

20.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 17 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička, švadlena oděvní konfekce (převážně ruční). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pozice 1x na sešívání, 1x konfekční práce. Pracoviště: Alijan s.r.o., Brněnská, č.p. 5667, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jana Pařízková, +420 775 209 866. Výroba - Výroba Ruční balič 13 500 Kč Ruční baliči Ruční balič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: práce na 3 měsíce. Pracoviště: Seaneks s.r.o. - pracoviště kostelecké uzeniny, 588 61 Kostelec u Jihlavy. Informace: Román Djuzsenko, +420 775 551 323. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o malovýrobu sladkého a slaného domácího pečiva. Pracovní doba PO-PÁ od 5.00 hod, jednosměnný provoz, víkendy a svátky volno. Nabízíme smysluplnou práci v malém kolektivu, příjemné prostředí a solidní jednání.. Pracoviště: Natural centrum s.r.o. - pracoviště, náměstí Svobody, č.p. 1373, 586 01 Jihlava 1. Informace: Vít Prchal, +420 737 689 996. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 21 480 Kč Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací Úřednice/úředník na úseku správy realit odboru majetkového. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21480 kč, mzda max. 32290 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo v bakalářském studijním programu stavebního oboru, - základní orientaci v oblasti veřejné správy ČR , - znalost fungování krajského zřízení, zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, - orientaci v procesech přípravy a realizace investiční výstavby, znalost obecně závazných předpisů z oblasti stavebního práva, - schopnost logického a analytického myšlení, organizační schopnosti, - komunikativnost a dobrou schopnost jednat s partnery, - vysoké pracovní nasazení, odpovědný přístup k plnění úkolů , - dobrou uživatelskou znalost běžného kancelářského software, - řidičské oprávnění skupiny "B", schopnost a ochotu řídit služební motorové vozidlo při výkonu svěřených pracovních činností, Výhodou:, - zkušenosti v oblasti přípravy a řízení staveb , , Reagovat na tuto volnou pracovní pozici můžete nejdéle do 18. 12. 2018 do 12.00 hod. Bližší informace najdete na http://www.kr-vysocina.cz/pracovni-mista-pro-zamestnavatele-kraj-vysocina-se-zarazenim-do-krajskeho-uradu/ds-300414/archiv=0&p1=67956.. Pracoviště: Kraj vysočina, Žižkova, č.p. 1882, 586 01 Jihlava 1. Informace: Eva Plachá, +420 564 602 106.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Žáci jihlavské školy zvou na České Vánoce

Matyáš Kováčik, Jihlava, 27. listopadu 2018, 53 cm, 4 175 g
12

Podívejte se na další krásná miminka z Jihlavska

Nejde ani tak o dárek, jako o zájem a společnost

Jihlava – Dělala jsem reportáž pro rozhlas v jednom z dětských domovů při akci Daruj hračku a před mýma očima tam jeden kluk hodil do koše MP3 přehrávač, protože to nebyla značka, kterou si přál. Den nato jsem šla do domova důchodců a viděla tam ty skromné a pokorné lidi. Zeptala jsem se ředitele, jestli se jim někdy stalo, že by třeba někdo cizí donesl o Vánocích dárek. Jen se smál. Tam jsem se rozhodla to změnit. 

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Špinavý a opilý muž pokřikoval na chodbě domu na lidi. Skončil na záchytce

Jihlava - Na jihlavské záchytce skončil ve čtvrtek večer silně opilý muž, který se nechoval zrovna předpisově.

OBRAZEM: Na Šacberku si užili první lyžovačku

Jihlava - První lyžovačku si sportovci o víkendu užili na Šacberku v Jihlavě, neodradilo je ani proměnlivé počasí a teploty nad nulou. Areál je zatím v provozu jako jediný na celé Vysočině. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT