V současné době tak ODS registruje v oblasti Jihlava 232 členů. Loni jich bylo 270.

„Někteří z našich členů si možná představovali, že budeme prosazovat jinou politiku, a z tohoto důvodu odešli. Ale detailněji jsme se tímto tématem ještě nezabývali,“ uvedl místopředseda oblastní rady Miloš Vystrčil.

Právě nové vedení rady, které bylo zvoleno na začátku tohoto týdne, si dalo jako hlavní úkol přivést do strany další lidi.

„Kromě toho bychom ještě rádi sjednotili jednotlivá místní sdružení,“ uvedl čerstvý předseda oblastní rady Petr Koláček.

Ten v této funkci vystřídal poslance Vladimíra Hinka, který byl Jihlavou nominován na regionálního předsedu strany.

ODS na Vysočině se nelíbí, že středová politika strany vytvořila prostor pro nové konzervativní seskupení TOP 09. I to je jeden z důvodů, proč stranu opustila řada lidí.

„Právě na větší pravicovost ODS bychom chtěli nalákat nové členy. A musíme si přiznat, že ODS v poslední době nebyla příliš pravicová,“ pronesl Koláček.

Jedním z místních sdružení, kde byl za poslední dva roky úbytek členů největší, je Třešť. Nejsilnější základnu má zcela logicky v krajském městě.

Další problém, který „modré“ na Jihlavsku trápí, je nízký počet místních sdružení. Většina lidí z malých obcí, pokud chtějí vstoupit do ODS, podle oblastního vedení raději volí cestu stát se členem větší buňky.

„Chápu, že pro člověka v malé vesnici je těžké založit místní sdružení. Ale i tohle je věc, kterou musíme změnit,“ myslí si Vystrčil.

Oblastní rada zeštíhlila o pět lidí

Některé věci se už v ODS v Jihlavě změnily. Výrazně například zeštíhlila právě její oblastní rada. Počet jejích členů se snížil o pět: ze sedmnácti na dvanáct.

„Důvodem je to, že předsedové místních sdružení, kteří měli místo v radě automaticky, velmi často na jednání ani nedorazili. Několikrát se nám málem stalo, že jsme téměř nebyli usnášeníschopní. Proto jsme se odhodlali k tomuto kroku. Chceme zde lidi, co budou pracovat,“ vysvětlil důvody personální redukce Koláček.

Kromě toho oblastní rada stihla na svém pondělním zasedání nominovat na republikový kongres ODS. Za Jihlavu by se ho měli zúčastnit Miloš Vystrčil, Radek Vovsík, Petr Koláček, Vladimír Hink a Jan Tesař.