Nesouhlasíme se setrváním nepravomocně odsouzeného Petra Pospíchala (ČSSD) ve funkci náměstka primátora statutárního města Jihlavy. To je oficiální prohlášení, se kterým v pondělí po veřejném jednání zastupitelstva přišel zastupitelský klub ODS.

Zastupitelé z ODS takto chtějí apelovat na náměstka, aby zvážil své další působení v této funkci. Petr Pospíchal však podle svého úterního vyjádření na post rezignuje až v případě, že bude skutečně potvrzena jeho vina.

Pospíchal u jihlavského okresního soudu v říjnu dostal podmínku. Soud ho uznal vinným ze spáchání dvou trestných činů poškození cizích práv a křivé obvinění. Podle obžaloby náměstek rozeslal kontrolním orgánům pod cizím jménem dopis, v němž nařkl vedení psychiatrické léčebny, kde dříve pracoval, ze špatného hospodaření.

Petr Pospíchal se ihned po vyhlášení rozsudku odvolal ke krajskému soudu. Ten zatím o Pospíchalově vině či nevině nerozhodl.

„Je to vyjádření našeho společného stanoviska, není v tom nic osobního a určitě na nikoho nechceme vyvíjet nátlak. Jde o určitý apel na náměstka Pospíchala, aby přehodnotil situaci. Podle našeho mínění by politik, který je vyšetřován a souzen, neměl vykonávat takto významnou veřejnou funkci," sdělil zastupitel za ODS Vítězslav Schrek a doplnil, že se to dá vyřešit například tím, že si dotyčný do doby, než bude jeho případ definitivně vyřešen, vezme neplacené volno či dovolenou.

„Žádné další kroky v této věci podnikat nebudeme. Je to všechno na zvážení zastupitelského klubu ČSSD, jak se ke všemu postaví. My jsme o celé věci diskutovali na posledním setkání se všemi zastupiteli ODS a jasně jsme chtěli dát najevo, co si o tom všem myslíme," doplnil Schrek.

Petr Pospíchal však celou věc vidí jinak. „Stále platí mé stanovisko, že se necítím být vinný a že za svou nevinu budu bojovat až do konce. Nyní určitě nebudu na svou funkci rezignovat. To udělám až v případě, že budu soudem pravomocně odsouzen. Protože jsem zatím byl odsouzen jen nepravomocně, musí se na mě stále pohlížet jako na nevinného," uvedl náměstek Pospíchal s tím, že kauza nesouvisí s jeho veřejnou funkcí. „Nejsem souzen jako náměstek. Záležitost se týká soukromé sféry života, konkrétně mých pracovněprávních vztahů," vysvětlil Pospíchal.

Za Pospíchalem stojí i celý zastupitelský klub ČSSD. „Na našem oficiálním stanovisku se nic nemění. Stále ctíme presumpci neviny. Petr Pospíchal nám vše vysvětlil a tvrdí, že nic z toho, co mu je přičítáno, nespáchal. Celá aféra nám přijde jako značně nafouklá," uvedl za zastupitelský klub ČSSD náměstek primátora Rudolf Chloupek.

Podle něj klub podnikne nějaké další kroky až v případě, že bude Pospíchal uznán vinným. „V tom případě se pak musí postupovat podle zákona a vyvodit z toho jasné důsledky," dodal Chloupek.

ZUZANA MUSILOVÁ