Různě se radnice měst na Vysočině staví také k dopisu ministra vnitra Víta Rakušana. Ten v souvislosti se střelbou na filozofické fakultě v Praze požádal, aby lidé oslavili příchod nového roku i bez petard, dělobuchů a rachejtlí.

PŘIPOMEŇTE SI, JAK VYPADAL NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ V TŘEBÍČI:

Novoroční ohňostroj v Třebíči | Video: Deník/Milan Krčmář

Bez ohňostroje se například obejdou v Havlíčkově Brodě. Místostarosta Libor Honzárek připomíná, že ho ve městě nevyužívají dlouhodobě. „Může to být traumatizující jak pro některé občany, tak pro psy, kočky a další zvířata. Proto jsme od toho opustili,“ uvedl. Honzárek však zároveň řekl, že apel ministra vnitra vnímá odlišně.

Podle místostarosty je to předmět k úvaze. „Každý z nás si musí nějak obhájit, jak bude konec roku slavit. Je potřeba soucit a empatie. Nemyslím si ale, že je dobré na tragédii reagovat regulacemi. Akorát by to paralyzovalo a ochromilo oslavy. Nejsem si jistý, jestli je to dobrá cesta. A chápu, pokud někdo bude chtít tradice dodržet,“ dodal Honzárek.

Například ve Velkém Meziříčí na Žďársku budou prvního ledna novoroční ohňostroj opět mít. Starosta Alexandros Kaminaras Deníku řekl, že dodrží zvyklosti. „Oslavy budeme míst stejně jako v předchozích letech. V této nejisté době chceme lidem dopřát něco stabilního na co jsou tradičně zvyklí. Nechceme jim brát něco, na co se už těší,“ vysvětlil starosta Velkého Meziříčí. Program s ohňostrojem nezruší ani v Třebíči a ve Žďáře nad Sázavou.

V Jihlavě váhali zda novoroční ohňostroj uspořádat až do pátečního odpoledne. „Po hrůzné události, která se udála před Vánoci na FF UK, jsme upravili adventní program, vyvěsili černou vlajku a vytvořili před radnicí pietní místo. Zaznamenali jsme ale také přání, aby se běžný život nezastavil. A proto jsme novoroční oslavy nechali v původně naplánovaném formátu, na který se mnoho obyvatel Jihlavy těší," vyjádřil se v pátek devětadvacátého prosince jihlavský primátor Petr Ryška.

Po výzvě ministra Víta Rakušana, aby města zrušila novoroční ohňostroje, Jihlava téma začala opět řešit. „Konečným rozhodnutím je ponechat oslavy Nového roku v Jihlavě v původně naplánované podobě," dodal jihlavský primátor.

Mezi další města na Vysočině, která naopak rachejtle nepoužijí, patří Náměšť nad Oslavou na Třebíčsku nebo Pelhřimov. „Ohňostroj tady mít nebudeme. V Pelhřimově totiž nemá tradici, město ho neorganizuje,“ upřesnila mluvčí města Andrea Unterfrancová. Také Náměšť ohňostroje nepořádá, ale ani místním obyvatelům nezakazuje.