Začátek největší dopravní stavby století je tady. Modernizace D1 už zná svůj harmonogram. Omezení na nejdůležitější dopravní tepně v Česku začnou ve čtvrtek 9. května. Právě v tento den budou zhotovitelé na úsecích Větrný Jeníkov Jihlava a Lhotka Velká Bíteš vyznačovat první dopravní opatření.

Stanovený termín vyplynul z harmonogramu modernizace předloženého zhotoviteli stavby. Toto bylo ujednáno na středečním setkání firem s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), které má opravu D1 na starosti. „Termín byl vybrán s ohledem na státní svátek 8. května, během kterého se očekává intenzivnější doprava. Proto práce začnou až po svátku," vysvětlil vybrané datum zahájení stavby Jan Studecký z ŘSD, který je mluvčím pro modernizaci dálnice D1. Lidé, kteří se budou po dálnici ze svátečních dní vracet později, už budou muset počítat s omezeními.

Zhotovitelé stavby ve středu také předložili Ministerstvu dopravy žádost o vydání rozhodnutí o uzavírkách na uvedených úsecích. „Předpokládané kladné stanovisko bude posledním správním krokem k faktickému zahájení prací," dodal Studecký.

Zhotovitelem modernizace osmikilometrového úseku od Větrného Jeníkova po Jihlavu bude sdružení sestavené společnostmi Colas CZ a PORR. Zhruba stejně dlouhou trasu ze Lhotky do Velké Bíteše opraví společnosti OHL ŽS a Alpine Bau CZ.

Přestože bude modernizace dálnice probíhat za plného provozu v upravených režimech jízdních pruhů a s omezenou rychlostí, dají se očekávat komplikace. Některé obce i kraj se obávají, aby auta sjíždějící z dálnice nezahltila přilehlé místní komunikace. „Zatím je předčasné spekulovat, uvidíme, jak to bude. Na to, že v případě nehody nebo zácpy řidiči z dálnice sjíždějí a jezdí přes Jeníkov, jsme zvyklí, jenže to jsou takové nárazovky, které trvají několik hodin," řekl už dříve starosta Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer.

Situaci slíbila monitorovat také policie, která bude dotčeným úsekům věnovat zvýšenou pozornost. Dohlédne především na kamionovou dopravu, která bude mít zákaz z dálnice sjíždět.

Letos se mají opravovat první čtyři úseky, obnova sto šedesáti kilometrů dálnice potrvá několik let a má stát přibližně čtrnáct miliard korun.

JANA KODYSOVÁ, ZUZANA MUSILOVÁ