Řeč je o plastice očních víček, na kterou je momentálně vhodný čas pro každého, kdo o ní uvažuje. Lidí, kteří mají o zákrok zájem, rapidně přibývá.

Nejčastějším klientem je žena od čtyřiceti let výše. „Měli jsme ale i dámu sedmadvacetiletou, nebo sedmdesátiletou," popisuje plastický chirurg Lukáš Procházka s tím, že s převislými víčky nic sami nezmůžeme a nelze jim předejít. Klientům nejde jen o estetické hledisko, ale i o funkční stránku. Kvůli převislým víčkům totiž pálí oči a pacienti si stěžují, že se nemůžou večer dívat na televizi, nebo si přečíst knížku.

Operovat lze jak horní, tak dolní víčka, devíti z deseti klientů se ale operují horní. „Těmto lidem se potom znatelně uleví. Pokud jim víčko začne napadat na řasy, zúží se jim zorné pole a mají pocit, že jejich pohled je, jako kdyby měli na hlavě kšiltovku. Někomu vadí víčka i v bočním vidění. Plastika horních víček se teď stala naprosto běžným zákrokem, za který se nestydí ani muži," vysvětluje lékař, kterému prošla pod rukama víčka stovek žen, dokonce i vlastní maminky. „Jde o zákrok, kterému se, pokud to budu potřebovat, rozhodně ani sám bránit nebudu," usmívá se Lukáš Procházka.

Zákrok se provádí v lokální anestezii, je nebolestivý a hotový přibližně za hodinu. Rekonvalescence trvá zhruba dva týdny, po týdnu chodí pacienti k lékaři na vyndání stehů. Plastika horních víček stojí 6 900 korun a dolních 7 500 korun.

Samotný zákrok může proběhnout do měsíce. Vhodná doba na plastiku očních víček je zhruba do konce května. „V létě chodí kvůli prázdninám nejvíc učitelky, přestože teplo a sluníčko nejsou na zákrok úplně vhodné," doplňuje zkušenosti plastický chirurg.