Takové stanovisko nyní zaujali opoziční zastupitelé ze sdružení Polná Dobrá adresa a Společně pro Polnou.

O tom, že má nově zvolený místostarosta Luboš Kousal finanční problémy, se polenští zastupitelé dozvěděli až minulý týden, kdy jim od místostarosty přišel e-mail. Luboš Kousal v něm popisuje svou finanční peripetii, která vznikla v roce 2010, kdy podnikal ve firmě HPS Lounky, spolu s dalšími dvěma společníky si vzal úvěr a podepsal směnku.

Firma zkrachovala a věřitelé postupně začali vymáhat své pohledávky. Banka GE Money chce po Kousalovi částku 1,2 milionu korun plus úroky plus další náklady. Místostarosta Kousal tvrdí, že splacení této částky podle požadavků banky je nad jeho finanční možnosti a nyní podal návrh na insolvenci. Podle svých slov má nyní k dispozici pouze majetek v hodnotě několika desítek tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že finanční problémy pana Kousala, jak už nyní víme, trvají delší dobu, je jasné, že o svých problémech věděl již v době svého zvolení. Zastupitele však o této situaci neinformoval. Tím ztrácí naši důvěru. Nelze totiž vyloučit, že podobně by mohl jednat i nadále," vyjádřila se k celé situaci opoziční zastupitelka Eva Vařejčková (Společně pro Polnou).

Dle názoru opozičních zastupitelů by měl Luboš Kousal sám zvážit další setrvání v pozici místostarosty. „Jeho situace ve veřejné funkci splňuje podmínky korumpovatelnosti a zneužitelnosti, a to o to více, pokud by ve funkci zůstal. Pokud neodstoupí sám, podá polenská koalice Polná Dobrá adresa a Společně pro Polnou návrh na jeho odvolání, a to na zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 4. února," doplnila Vařejčková s tím, že se místostarosta hned zpočátku ve své funkci před Polenskými výrazně znevěrohodnil.

Sám místostarosta Luboš Kousal se v úterý nechtěl k celé situaci vyjadřovat. „Nechci to nijak komentovat. Jak už jsem řekl dříve, ke všemu se vyjádřím na únorovém zasedání zastupitelstva," uvedl Kousal.

V e-mailu, který minulý týden rozeslal všem zastupitelům, odmítá, že by se podílel na zpronevěření, tunelování nebo jiné nezákonné činnosti. „Dělám vše pro to, abych v rámci svých ekonomických možností dostál vzniklým závazkům. Uvidí se dále podle toho, jak krajský soud rozhodne o mém návrhu na insolvenci," sdělil Deníku minulý týden Kousal.

ZUZANA MUSILOVÁ