Restaurátoři se nemohli shodnout, jak vypadala původní fasáda. „Předpokládáme, že fasáda byla původně rozehraná barevně, byla v několika barvách,“ sdělil restaurátor Petr Severa z telčské pobočky Národního památkového ústavu a hovořil o šedé, okrové, červeném odstínu v kombinaci s jinou barvou a zlacení. Naopak restaurátorka Radka Levínská je dosud přesvědčená, že fasáda měla jen jednu barvu.

Zvolit jednobarevnou fasádu mohlo být také řešení, nakonec ale vyhrály dva odstíny barvy, které projektant Karel Voldán říká kamenná. Barevnost bude podobná jako má restaurace Tři knížata. Zatím jen předběžně zvolené odstíny mají kostelu dodat majestátnost. „Nebude to ani duhové, ani zelené, ani červené. Bude to kamenné,“ glosoval odstín jihlavský farář Marian Jiří Husek.

Jihlavský farář Marián Jiří Husek.
Kostel svatého Ignáce v Jihlavě opraví a pak ho více zpřístupní veřejnosti

K barvě se přitom došlo po dlouhém bádání. Jediná stopa po původní barevnosti totiž byla na severní věži, kde ji překrývala pultová střecha. „Museli jsme vycházet z historických informací. Jezuité se při stavbě inspirovali římským kostelem Aljesund. Vycházeli jsme z barevnosti tohoto kostela,“ poodhalil Voldán.

Pozor na holubí trus

Podobně jako u dalších budov v centru Jihlavy, i v případě kostela svatého Ignáce z Loyoly nebyly příliš ku prospěchu zásahy v nedávné minulosti. „Rekonstrukce v devadesátých letech nebyly úplně zdařilé. Kvalita omítek v Hluboké ulici, kde se na to nesáhlo, je daleko lepší, než průčelí,“ překvapil Voldán. „To, jak je to nyní udělané, není z historického hlediska úplně správně,“ dodal na adresu současné omítky.

Jihlavský farář se pak v nadsázce věnoval i tématu holubů, kteří kostel někdy doslova okupují. „Kromě statických prvků je fasáda postupem času zdobena aktivními živými prvky, které ale chceme vyhnat. Stále tam působí a nevíme pořádně, jak na ně. My je dostaneme pryč a za dva dny jsou tam znova,“ řekl. Na jeho slova reagoval i restaurátor Petr Severa. „To je velmi vážný problém. Holubí trus životnost fasády výrazně omezuje,“ reagoval.

Vizualizace Horácké arény.
Námitky sousedů brzdí stavbu Horácké arény v Jihlavě. Dohoda musí být rychlá

Kostel by se měl po opravách více zpřístupnit veřejnosti. „Již v tuto chvíli pracujeme na tvorbě aplikace, která v budoucnosti provede návštěvníka architekturou, uměleckou výzdobou a historií kostela,“ naznačil Husek. Nová kulturní nabídka kostela bude zařazena i do programu podzimního mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Práce za desítky milionů korun, které začaly loni v červnu, měly skončit letos na podzim. Harmonogram se zatím daří držet. „Dvacátého listopadu má být dokončení stavby. Advent by měl být spouštěcí mechanismus, kdy opravený kostel slavnostně otevřeme lidem,“ uvedl Aleš Taufar z Biskupství brněnského.