Stávající střecha ze šedesátých let má od statika povolení jen do konce léta 2019 a výměna tak musí proběhnout od března do srpna příštího roku. „Letos se začnou dělat přípravné práce, monitoring a průzkumy konstrukce, základů,“ řekl architekt a člen ODS David Beke.

Radek Popelka (ANO) uvedl, že s těmito pracemi lze začít, až bude na jaře roztátý led. „Ještě se zadá posudek na možnost prodloužení životnosti střechy,“ dodal. To je novinka. Ještě před pár týdny zastupitelé říkali, že se o prodloužení životnosti žádat nebude.

Celý plán opravy už je v časovém skluzu, upozornil také zastupitel Miroslav Tomanec (Forum JI). „Za předchozích pět let se neudělalo vůbec nic. Pořád se nic neděje. A nebude se dít,“ zkritizoval Tomanec činnost řídící skupiny rekonstrukce HZS. Jak připomněl Beke, určitý čas ještě zabere zpracování projektové dokumentace, vyřizování stavebního povolení i výběr firmy, která opravu provede. Podle Jaroslava Huňáčka (ODS) další zpoždění i v řádech dnů již ovlivní reálnost vše stihnout.

Najít firmu, která opravu provede, může být oříšek. Jedná se o ošemetnou záležitost. „Bylo by dobré, aby to byla místní firma, která si tady nemůže dovolit ostudu,“ navrhl Huňáček.

Oprava střechy vyjde na zhruba padesát milionů korun a řeší se už roky. Na pondělním zasedání zastupitelstva Jihlavy se na toto téma strhla hodinová diskuze. Současné a bývalé vedení města se osočovalo, kdo měl stav stadionu řešit, ale výsledek byl vlastně nulový. Návrh na vyjádření nespokojenosti s činností řídící skupiny rekonstrukce HZS, který podal Tomanec, přijat nebyl.