Silnice II/404, dnes už plná výtluků, je od dnešního dne uzavřená. Objízdná trasa pro osobní auta vede přes Otín a pak kolem koupaliště, nákladní vozy by měly zajíždět až do necelých deset kilometrů vzdálené Kamenice.

Starosta Viktor Wölfl (STAN) se však obává, že řidiči, kteří Luka a okolí znají, budou jezdit po jiných silnicích, aby si zkrátili cestu. To by mohlo znamenat výrazné poškození silnic. Městys již požádal policii, aby se na kontrolu dodržování předepsaných objízdných tras zaměřila.

Vyšší provoz bude znamenat i vyšší nebezpečí zejména pro školáky. „Do konce června budou děti chodit do školy a ne všude máme chodníky,“ připomněl starosta letitý problém ve Školní ulici. Zřídit tam, byť jen dočasně, jednosměrný provoz by prý neprošlo. „Jednosměrka rozčiluje lidi, kteří tam bydlí. Bylo naším záměrem, aby tam byla dlouhodobě a snížila provoz na polovinu. Ale bohužel, narazili jsme na odpor,“ pokrčil rameny Wölfl.

Vítání svátků jara na náměstí Zachariáše z Hradce.
OBRAZEM: Na telčském náměstí lidé vítali jaro

Uzavření silnice ovlivní i návštěvnost na koupališti, kritické bude zejména parkování v okolí. V horkých dnech totiž stojí auta podél silnice ve směru na Otín. Někdy tak nešťastně, že bývá problém jen s průjezdem zemědělské techniky. „A teď tam bude jezdit daleko více aut, než je běžné,“ varoval starosta.

Přesto ale vedení Luk zahájení oprav vítá. I když bude třeba odstřelit kus skály. I když se bude muset zhruba dvě stě metrů silnice přeložit. A i když se možná ani nepodaří přesadit některé stromy, jak se původně plánovalo. „Jsou to pěkné stromy, ale odborníci řekli, že je nelze přesadit. Nyní se bude znovu řešit, jak vše udělat, aby přežily,“ uvedl Wölfl. On sám by stromy rád zachoval už jen proto, že lesy v Lukách likviduje kůrovec.

Po úpravách, které provede stavební firma Colas CZ, by měla mít vozovka v každém jízdním pruhu tři metry. Obnoví se také nájezdové rampy na silnici II/602 a zrekonstruuje se most přes tok Loudilka. Silnice by měla být zprůjezdněna na konci října, práce však budou probíhat až do března příštího roku. Investorem akce je Kraj Vysočina.

Marie Nahodilová pomáhá těm, co se ocitli na čtyřech kolech.
Vozíčkářka Marie Nahodilová pomáhá těm, co se právě ocitli na čtyřech kolech