Do štoly by se mohla zanedlouho podívat i veřejnost. „Pokud se nám to podaří, vyčistíme štolu, aby byla průchozí a dá-li Bůh, podívají se tam všichni,“ řekl správce podzemí Jan Šustr. Nyní je však na štole mříž s dvěma robustními visacími zámky.

Náměstek primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL) jen připomněl, že Jihlava zatím nemá zpřístupněné žádné horní dílo. „Naše město přitom bylo v minulosti významné královské horní město v českém království,“ uvedl a vzpomněl na svá školní léta, kdy mu spolužáci ze Starých Hor vykládali, co vše zažily a kam až se dostali v této takzvané trpasličí sluji.

Ilustrační foto.
Opilý mladík obtěžoval na zahradě, dojeli si pro něj policisté i rodiče

Místní, kteří se slavnosti také zúčastnili, se však ozvali. Trpasličí sluj je prý totiž na opačném konci Hybrálce, u rybníka Trpaslík. To je prý ta jejich. „Tato je ale také vaše,“ odpověděl Šustr. „Trpaslíků může být více,“ konstatoval Laštovička.

Právě tuto štolu považuje za trpasličí sluj třeba Kamila Bastrová, která i s dětmi bydlí poblíž. Krátce po obřadu se byli holčičky podívat, jestli ve štole uvidí trpaslíky. „Chodíme sem tak třikrát do týdne, je to teď hezčí než dříve a je sem i lepší přístup,“ sdělila a s úsměvem pokračovala: „Holky mají rády trpaslíky, máme i takovou povídačku, že tu bydlí a stavíme jim v lese domečky.“