Tou dobou navíc ke Kamenici nepatřily místní části Řehořov ani Kamenička, s nimi by to bylo ještě více. „Ale patřil k nám Brodek a Vržanov, kde bylo více lidí. V Brodku je teď jen několik občanů,“ připomněla kronikářka Radmila Čermáková. „Do školy dříve chodilo pětatřicet dětí z těchto osad, teď nikdo,“ dodala starostka Eva Jelenová. V Kamenici bylo sice méně rodin než dnes, ale bylo v nich více dětí. „Teď jsou dvě děti, někde tři, dříve jich bylo osm, devět,“ porovnala starostka.

Cesta ke škole se dočká opravy, do budoucna by se mohla zjednosměrnit.
Potíže s úzkou cestou ke škole ve Zhoři může vyřešit jednosměrka

Poslední dobou se ale začíná počet obyvatel zvedat, městys nabízí stavební parcely. „O parcely je neustále zájem, každých čtrnáct dní, někdy i častěji, se někdo ptá, jestli tu není parcela,“ informovala Eva Jelenová. Zájemce zapisuje do pořadníku, který aktuálně čítá kolem padesáti jmen.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkV Kamenici se totiž žije dobře. Všechny obecní budovy a památky jsou opravené, je tam moderní škola i dvě budovy školky, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, zdravotní středisko, obchody, restaurace a další služby. „Funguje tu i kultura, o poutích jsme tu měli Kluse, Mirai, Jeleny a Peroutku… V jaké vesnici to takhle funguje,“ zeptala se kronikářka a pokračovala: „Kulturní březen je také fajn, ale tam chodí stále stejní lidé. Přitom jsou to skvělá divadla, mnohdy lepší než v Horáckém divadle v Jihlavě. Mně je skoro líto, že se lidé těchto akcí neúčastní.“

V Jihlavě se sběratelé scházejí třikrát ročně. Předmětem jejich zájmu jsou známky, pohlednice, kalendáříky, mince, ale i další zajímavosti.
Pohlednice, známky nebo mince: sběratelé měli v Jihlavě sraz. Podívejte se

Zatímco v dřívějších desetiletích lákal život ve městech a Kameničtí odcházeli do Jihlavy nebo do Třebíče, nyní je trend opačný. „Lidé se vrací z měst, tady mají dobré podmínky k životu, je tu v podstatě všechno,“ řekla Radmila Čermáková. „I když, pokud to srovnáme s historií, tak jenom v Kamenici bylo hospod a obchodů, ševců a služeb. To bylo neuvěřitelné. Bylo tady i kino,“ dodala jedním dechem.

Malé obchůdky se ale v roce 1980 zrušily a v centru Kamenice začal fungovat takzvaný Prior. „Sem se sjížděli lidé ze širokého okolí, z Třebíčska i z Jihlavska k nám jezdili nakupovat, protože tady bylo hodně zboží a obrovské parkoviště. Prodával se textil, koberce, domácí potřeby, drogerie a spotřebiče,“ vyjmenovala kronikářka. Obchod byl úspěšný díky vedoucímu. „Pan Novotný když řekl, že něco nemá, tak to druhý den večer měl a přivezl to lidem domů,“ pamatuje si Eva Jelenová.