„Po zimě se ukázalo, že mrazy a změny teplot se zatékáním vody způsobily značné škody,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Za deset milionů se opraví čtyři úseky ve špatném stavu v okrese Jihlava. 

Jedinou silnicí druhé třídy je Jihlavská ulice v Batelově. Tam proběhne výměna obrusné vrstvy. „Loni se udělal nejhorší úsek u benzinky a letos to dokončíme,“ prozradil technicko správní náměstek Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina (KSÚSV) Tomáš Mátl.

Další vozovky jsou třetí třídy. Nejhorší situace je v úseku křižovatka II/403 – Malé u Brtnice, kde je stav havarijní, a bude třeba vozovku vyrovnat a odvodnit. Cestu mezi Jedlovem a křižovatkou se silnicí II/602 z Jihlavy do Pelhřimova bude třeba také vyrovnat a odvodnit. Úsek z Větrného Jeníkova do Velešova čeká vedle odvodnění a sanace.

Je možné, že se objeví i další místa, která je po zimě nutné opravit. „Stav rozbitých silnic inventarizujeme v dubnu, po skončení zimy,“ vysvětlil Jan Míka, ředitel KSÚSV. Popřel, že by při opravách po zimě šlo o „záplatování“. „Půjde o celoplošné výspravy,“ dodal. Opravy by se měly obejít bez uzavírek.

Opravy vozovek po zimě provádí také Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), všechny ale neeviduje. „Po zimě opravujeme výtluky v silnicích, ale to jsou vždy práce na dvě hodiny,“ potvrdil mluvčí Jan Studecký. „Opravy silnic prvních tříd po zimě začnou na Jihlavsku v dubnu,“ doplnila Marie Tesařová, ředitelka jihlavské správy ŘSD.

Pro silnice byla letošní mírná zima náročná. Přes noc mrzlo, během dne teplota stoupala nad nulu. Voda v horní vrstvě vozovky tak další noc opět zamrzla a díry v silnici ještě více trhala. „O víkendu má ještě přijít mráz, a to je to nejhorší, co může být. Do štěrbin natekla voda, která tam zmrzne a o deset procent tyto praskliny rozšíří,“ uvedl Míka.

Rada kraje doporučuje zastupitelstvu, aby z disponibilního zůstatku poskytlo padesát milionů korun na opravu sedmnácti úseků vozovek druhé a třetí třídy na celé Vysočině. Krajští zastupitelé budou zasedat na konci března, poté mohou začít opravy.