První letošní sníh a ledovka zřejmě moc nepotěšil obyvatele Cerekvičky-Rosic. Až do 18. listopadu se bude dokončovat nový most na silnici za Rančířovem a do té doby musí lidé využívat vyznačenou objízdnou trasu přes Čížov.

Jenže na ní jsou některé úseky, které se v zimě udržují velmi těžko. Uzavřený most na odbočce za Rančířovem není jedinou aktuální dopravní komplikací, na kterou na Jihlavsku řidiči narazí. Dopravní uzavírka v Dolní Cerekvi a  v Lukách nad Jihlavou skončí v polovině listopadu. Na průběhu oprav se může negativně podepsat současné počasí.

Most na silnici do Cerekvičky-Rosic měl být původně hotový na konci října. Kvůli komplikacím při stavbě základu mostu se však harmonogram prací posunul. „Doufám, že práce skončí co nejdříve. Když se o prázdninách začalo, měli jsme pochyby, jestli se to stihne včas. Zima už se ohlásila. Zejména při větší sněhové nadílce je cestování z Čížova do Rosic hodně složité," řekl starosta Cerekvičky-Rosic Jaroslav Pojer.

Podle Tomáše Mátla z Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina má být most průjezdný od 18. listopadu. Další práce tam budou pokračovat až do začátku prosince. Na dopravu už vliv mít nebudou. „Při zahájení stavby mostu se vyskytly komplikace. Most se nemohl stavět podle původních plánů a  asi čtrnáct dní jsme kvůli tomu jednali se zhotovitelem stavby. Původně se s pracemi na mostě mělo začít v červnu, ale průběh výběrového řízení zahájení stavby zdržel," vysvětlil Mátl.

Kvůli neplánovaným úpravám mostu přes Kozlovský potok se o čtrnáct dní prodlouží také uzavírka průtahu v Lukách nad Jihlavou.

Řidiči musí stále jezdit po značené objízdné trase. Rekonstrukce mostu i vozovky je sice už hotová, kvůli technologickému postupu však přes most zatím nesmí jezdit auta. „Místní si poradí, ostatní zatím mají smůlu. Na zmíněném mostě neplánovaně došlo k technickým úpravám – přesněji byla navýšena nosnost mostu. Jinak si myslím, že opravy se stihly celkem rychle," vyjádřil se starosta Viktor Wölfl. V Lukách byla letos dokončena první etapa rekonstrukce průtahu – od náměstíčka směrem na Jihlavu. Příští rok přijde na řadu kus od zámku směrem na Brtnici.

Ještě do poloviny listopadu nebudou smět řidiči jezdit přes Dolní Cerekev. Minulý a tento týden se na průtahu městysem pokládá konstrukční vrstva vozovky, od příštího pondělí se bude pokládat finální vrstva asfaltu.Vzhledem k rozsahu prací se tady dalo zdržení předpokládat. „Do konce listopadu se budou dodělávat chodníky. Letos se řeší úsek od hřbitova přes centrum po Huťský potok, a to včetně kanalizace a podobně. Příští rok na jaře se bude pokračovat s dalšími pracemi. V plánu je například nový povrch vozovky v úseku od potoka k železničnímu přejezdu v Novém Světě," přiblížil některé práce místostarosta Zdeněk Veselý.

Do konce října budou hotové opravy silnic ve Stonařově, v Batelově a v Markvarticích. Už v září se podařilo zprovoznit most v Dlouhé Brtnici a v říjnu se řidiči poprvé projeli po novém mostu v Panských Dubenkách. Několik dní se opravovala část silnice mezi Stonařovem a Suchou.

ZUZANA MUSILOVÁ