Žáci devítileté základní školy v Dolní Cerekvi si budou podzimní prázdniny výjimečně užívat už od začátku příštího týdne. Důvodem jsou opravy na škole, které se nedají dělat za plného chodu. „K tomuto kroku jsme přistoupili na návrh školy, nechceme žáky zatěžovat opravami v průběhu školního roku, proto využijeme toho, že jsou od středy podzimní prázdniny," vysvětlil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa. Městys je zřizovatelem místní základní a mateřské školy.

Mateřské školy se ovšem tato opatření netýkají, ta bude fungovat podle plánu. Volno budou mít pouze děti ze základní školy.

Starosta Jirsa upřesnil, o jaké opravy ve školách půjde. „Jsou to drobnosti. Budou se například opravovat dveře do jednotlivých tříd," uvedl pro úplnost Jirsa.

Škola v Dolní Cerekvi udělí další mimořádné volno také před listopadovým svátkem, a to v pondělí 16. listopadu.

Většina škol na Jihlavsku podobné volno pro žáky nechystá. Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava stihne udělat nutné údržbové práce během tří dnů prázdnin. Ty letos připadají na 28. až 30. října. „Na tyto dny máme naplánované práce. Bude se pracovat s technikou a počítači, dále máme v plánu ve třech učebnách udělat novou podlahu a drobné údržbářské práce," vysvětlil ředitel školy Pavel Toman. Učitelé budou mít studijní volno a zaměstnanci školy půjdou do práce.

V telčské základní škole na Hradecké ulici budou mít prázdniny rovněž pouze ve dnech státního svátku ve středu 28. října a dále potom ve čtvrtek a v pátek. Přerušen však bude i provoz školní družiny. „Na tyto dny nebylo přihlášeno žádné dítě," uvedla Dana Nováková, vychovatelka školní družiny.

Prázdniny ovšem neomezují provoz pouze v základních a středních školách po celém okrese, ale omezena bude činnost například i Domu dětí a mládeže (DDM) v Jihlavě. „V pondělí 26. října a v úterý 27. října bude z organizačních důvodů dům dětí uzavřen," poznamenal ředitel jihlavského DDM Vilibald Prokop. Zájmové útvary se proto v celém příštím týdnu v domu dětí v Jihlavě nekonají.

Zájemci se ovšem mohou nahlásit do florbalového turnaje trojic, který se uskuteční ve staré budově domu dětí na Brněnské ulici v Jihlavě ve čtvrtek 29. října.

Hrát se bude v tělocvičně a zájemci se mohou registrovat nejpozději do dnešního dne. Samotná akce v případě zájmu začne příští čtvrtek od 9 hodin ráno, startovné je třicet korun za hráče. Podzim- ní prázdniny proto děti mohou využít k zájmovým aktivitám.