Ve čtvrtek ráno začalo v prostorách telčského zámku dvoudenní natáčení scén pro nový dobrodružný velkofilm Císař, který režíruje Lee Tamahori. V Telči se má během čtvrtka nebo pátku objevit i představitel hlavní role, oscarový herec Adrien Brody, který ztvárňuje císaře Karla V. Brody je známý z filmů Hotel Budapešť a Pianista.

Filmaři se na telčský zámek přesunuli z Českého Krumlova. Až natočí scény v Telči, přestěhují se do Jindřichova Hradce. „Ano, skutečně má na zámku v Telči jeden den natáčet i představitel císaře Karla V. Adrien Brody. Bližší informace, jak to přesně bude, k tomu však nemám. V Telči začínáme natáčet ve čtvrtek ráno a končíme v pátek večer," potvrdil ve středu Deníku lokační manažer filmové společnosti Filip Dorůška.

Filmaři si pro scény výpravného filmu, odehrávajícího se v 16. století, vybrali divadelní sál a klenotnici. Žádnou jinou lokaci na zámku nebo ve městě podle Dorůšky v hledáčku nemají. „Prostor klenotnice jsme ponechali v původním stavu, jak ji znají i návštěvníci zámku, jen jsme doplnili nábytek a další rekvizity. Zato divadelní sál se výrazně změnil. Přibyly tam umělé zdi s malbami, které vycházejí z originálních fragmentů, dochovaných v sále. Sál by ale i tak měl být ve filmu poznat," doplnil Dorůška.

Kvůli dvoudennímu natáčení bude provoz telčského zámku omezen jen minimálně. „Jeden den se bude natáčet v klenotnici, jeden den v divadelním sále. Takže návštěvníci trasy A budou buď o jeden, nebo o druhý sál ochuzeni. Kvůli tomu také dostanou slevu na vstupném," řekl kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Císař je dobrodružný akční film ze 16. století s přesahem do současnosti. Sleduje putování s mnoha zvraty v podání divoké a odvážné jednadvacetileté Johanny, kterou představuje herečka Sophie Cooksonová. Dívka pronikne na dvůr římského císaře Karla V., aby pomstila smrt svého milovaného otce. Císař Karel V., kterého hraje Adrien Brody, musí vybojovat svůj vlastní zápas, když se snaží udržet pohromadě rozdělenou říši ve světě bohatství, zhýralosti, intrik a zrady.

Kromě zmíněného Adriena Brodyho a Sophie Cooksonové ve filmu hrají i další herecké hvězdy. Jsou to například Paz Vega (Mluv s ní, Spanglish), Gotz Otto (Atlas mraků, Železné nebe), Bill Skarsgard (Anna Kareninová), Thomas Kretschmann (Valkýra, Pád Třetí říše) a další. Režisér Císaře Lee Tamahori je podepsaný pod snímky Dnes neumírej a Kdysi byly bojovníky.

Zámek v Telči je mezi tuzemskými i zahraničními filmaři vyhledávanou a oblíbenou lokalitou. Natáčel se tam například remake filmů o Angelice a řada pohádek. Více si můžete připomenout prostřednictvím aktuální výstavy s názvem Princezny na zámku aneb Telčí po stopách filmu. Výstava je k vidění v zámecké galerii do konce října.

ZUZANA MUSILOVÁ