Špičkoví čeští vyznavači paraglidingu obsadí na nadcházejících osm dní henčovské letiště na severovýchodním okraji krajského město. V Jihlavě se letos koná otevřené mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu, kompletní domácí paraglidingovou elitu doplní kvalitní Poláci.

K vidění budou nadšenci soutěžící na kluzácích a na tříkolkách, v obou těchto základních kategoriích budou soutěžit jednotlivci i tandemy. „Účast bude opravdu kvalitní. V Jihlavě se představí mistr světa Petr Matoušek nebo vicemistryně světa Karin Stachová," zdůraznil Zdeněk Řezníček, jeden z organizátorů za jihlavský aeroklub.

Řezníček bude ovšem figurovat také ve startovním poli, které bude tvořit podle předběžných přihlášek čtyřicet až padesát odvážných a šikovných mužů i žen.

V sobotu a neděli je čeká kvalifikace v takzvané pylonmánii, jedné z řady dovednostních disciplín. „Pylonmánie je disciplína atraktivní i divácky. Bude se odehrávat v prostoru letiště a dá se sledovat skoro jako fotbal," přiblížil úvod soutěžní přehlídky sportovních paraglidistů domácí organizátor.

Klíčový faktor soutěži pomůže

Dalšími technickými disciplínami budou nejrůznější slalomy, přesnost startu nebo přesnost přistání. „Druhým okruhem disciplín jsou takzvané ekonomické disciplíny, tedy nejrůznější vytrvalostní lety, kde se měří spotřeba paliva. A posledním pak disciplíny navigační," vysvětlil Řezníček.

Kluzáky a tříkolky budou tak k vidění nejen přímo v areálu letiště, ale díky některým disciplínám možná i nad některými částmi Jihlavy.

Podle předpovědi se aktéři šampionátu v motorovém paraglidingu mohou těšit na přízeň počasí, neboť to bývá pro úspěch přehlídky často klíčovým faktorem. Podmínkou pro vyhlášení výsledků mistrovství České republiky totiž je, aby se uskutečnilo alespoň šest soutěžních kol. „Pokud počasí vydrží, odlétat šest kol nebude žádným problémem. Čím víc kol se uskuteční, tím budou výsledky zajímavější," připomenul Řezníček.

Z výsledků nadcházejících henčovských závodů nakonec vzejde výběr reprezentace pro rok 2013.