VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobní bankrot vyhlašuje stále více dlužníků

Vysočina - Nejdříve si čtyřicetiletý důchodce vzal menší úvěr, který řádně splatil. Jenže pak si začal půjčovat peníze dál, až skončil se zhruba čtyřsettisícovým dluhem. Už ho nedokázal splácet, a požádal o osobní bankrot.

21.1.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

Takový příběh stále častěji slyší soudci a úředníci, kteří rozhodují o vyhlášení osobního bankrotu. Brněnský krajský soud vloni povolil vyhlášení takzvaného osobního bankrotu 145 lidem. To je téměř třikrát více než v roce 2008. Právě pod brněnský soud spadá většina potenciálních žadatelů o bankrot z našeho kraje.

O oddlužení lidé žádali nejvíce v posledním čtvrtletí loňského roku. „Krajský soud v Brně v té době přijal 152 žádostí, to je dvakrát více než v prvních třech měsících roku,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Celkem loni brněnský krajský soud obdržel 466 návrhů na vyhlášení osobního bankrotu. V roce 2008 to bylo pouze 231 návrhů a jen 55 soud nakonec povolil.

V celé ČR bylo loni vyhlášeno rekordních 2 500 osobních bankrotů. V porovnání s rokem předchozím jde více než o trojnásobný nárůst.

Pět let na hranici životního minima

Pokud uvažujete o vyhlášení úpadku, nejde o zdaleka jednoduchý proces. Před zahájením insolvenčního řízení je nutné bezchybně vyplnit formulář, který zjišťuje spoustu informací včetně majetkových poměrů. Dokládá se také nemalý počet příloh.

Návrh se podává zásadně u krajského soudu, v jehož obvodu má dlužník bydliště. Proto lidé z Jihlavy, Třebíče a Žďáru nad Sázavou podávají žádost u Krajského soudu v Brně, obyvatelé Havlíčkova Brodu v Hradci Králové. Pel〜hřimov spadá do působnosti Krajského soudu v Českých Budějovicích. V případě, že soud žadateli vyhoví, sníží mu dluhy na třetinu, ale zároveň musí pět let žít na úrovni životního minima.

Odborníci očekávají, že osobních bankrotů bude i nadále přibývat. „Souvisí to nejen s tím, že roste nezaměstnanost a firmy příliš nezvyšují mzdy. Problém je také to, že si domácnosti půjčují čím dál tím více peněz,“ upozornila Věra Kameníčková z firmy Czech Credit Bureau. Ta v Česku spravuje úvěrové registry.

Insolvenční zákon platí dva roky. „Jeho smyslem je pomoct lidem vyřešit nadměrné zadlužení. Dlužník může po souhlasu věřitelů a soudu splatit v období pěti let jen třicet procent dlužné částky,“ vysvětlila Kameníčková. Po vyhlášení osobního bankrotu už se dluh nezvyšuje o úroky, penále a další poplatky. Zákon se netýká hypoték a leasingu.

Před nebezpečným zadlužováním varují ekonomové i neziskové organizace. „Lidé svodu snadno získaných peněz stále podléhají, aniž by příliš hleděli na to, kdo a za jakých podmínek jim půjčku nabízí. Některé úvěrové instituce lákají klienty do nepřehledné sítě smluvních podmínek, ze kterých téměř není úniku,“ uvedl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Od června 2009 společnost Člověk v tísni dostává do povědomí lidí predátorský index, který hodnotí rizikovost úvěrů u nebankovních společností pro klienta. Čím vyšší index, tím vyšší je riziko půjčky. „Zveřejňováním indexu u nebankovních poskytovatelů nechceme firmy skandalizovat, ale motivovat je k vylepšení podmínek půjček,“ vysvětlil Hůle.

Autor: Michal Slavík

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení