Takový příběh stále častěji slyší soudci a úředníci, kteří rozhodují o vyhlášení osobního bankrotu. Brněnský krajský soud vloni povolil vyhlášení takzvaného osobního bankrotu 145 lidem. To je téměř třikrát více než v roce 2008. Právě pod brněnský soud spadá většina potenciálních žadatelů o bankrot z našeho kraje.

O oddlužení lidé žádali nejvíce v posledním čtvrtletí loňského roku. „Krajský soud v Brně v té době přijal 152 žádostí, to je dvakrát více než v prvních třech měsících roku,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Celkem loni brněnský krajský soud obdržel 466 návrhů na vyhlášení osobního bankrotu. V roce 2008 to bylo pouze 231 návrhů a jen 55 soud nakonec povolil.

V celé ČR bylo loni vyhlášeno rekordních 2 500 osobních bankrotů. V porovnání s rokem předchozím jde více než o trojnásobný nárůst.

Pět let na hranici životního minima

Pokud uvažujete o vyhlášení úpadku, nejde o zdaleka jednoduchý proces. Před zahájením insolvenčního řízení je nutné bezchybně vyplnit formulář, který zjišťuje spoustu informací včetně majetkových poměrů. Dokládá se také nemalý počet příloh.

Návrh se podává zásadně u krajského soudu, v jehož obvodu má dlužník bydliště. Proto lidé z Jihlavy, Třebíče a Žďáru nad Sázavou podávají žádost u Krajského soudu v Brně, obyvatelé Havlíčkova Brodu v Hradci Králové. Pel〜hřimov spadá do působnosti Krajského soudu v Českých Budějovicích. V případě, že soud žadateli vyhoví, sníží mu dluhy na třetinu, ale zároveň musí pět let žít na úrovni životního minima.

Odborníci očekávají, že osobních bankrotů bude i nadále přibývat. „Souvisí to nejen s tím, že roste nezaměstnanost a firmy příliš nezvyšují mzdy. Problém je také to, že si domácnosti půjčují čím dál tím více peněz,“ upozornila Věra Kameníčková z firmy Czech Credit Bureau. Ta v Česku spravuje úvěrové registry.

Insolvenční zákon platí dva roky. „Jeho smyslem je pomoct lidem vyřešit nadměrné zadlužení. Dlužník může po souhlasu věřitelů a soudu splatit v období pěti let jen třicet procent dlužné částky,“ vysvětlila Kameníčková. Po vyhlášení osobního bankrotu už se dluh nezvyšuje o úroky, penále a další poplatky. Zákon se netýká hypoték a leasingu.

Před nebezpečným zadlužováním varují ekonomové i neziskové organizace. „Lidé svodu snadno získaných peněz stále podléhají, aniž by příliš hleděli na to, kdo a za jakých podmínek jim půjčku nabízí. Některé úvěrové instituce lákají klienty do nepřehledné sítě smluvních podmínek, ze kterých téměř není úniku,“ uvedl Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Od června 2009 společnost Člověk v tísni dostává do povědomí lidí predátorský index, který hodnotí rizikovost úvěrů u nebankovních společností pro klienta. Čím vyšší index, tím vyšší je riziko půjčky. „Zveřejňováním indexu u nebankovních poskytovatelů nechceme firmy skandalizovat, ale motivovat je k vylepšení podmínek půjček,“ vysvětlil Hůle.