Předchozí
1 z 9
Další

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

První kolo voleb hodnotím především z pohledu vysoké voličské účasti. Ta je navíc ještě umocněna opravdu vysokou součástí právě na Vysočině. Hodnotím to pozitivně, protože lidem není jedno, kdo bude prezidentem. Druhou dobrou zprávou je, že se do druhého kola dostali kandidáti s takřka totožným výsledkem. To znamená, že to není jednoznačné vítězství, které by někomu nahrávalo. Rozdíl je nepatrný. Věřím, že ti, kdo nevolili někoho z těch dvou postupujících, budou mít prostor a vůli se vyjádřit v druhém kole.

A z čeho jsem zklamaný? Čekal jsem, že kampaň celkově bude živější, energičtější a podstatně zajímavější. Za mě byla kampaň nudná. Zklamaly mě také televizní debaty. Přišlo mi to podprůměrné. Uvidíme, co přinese následujících čtrnáct dnů. Nechci voličům nic doporučovat. Měli by se rozhodnout sami. V prvním kole jsem nevolil Pavla ani Babiše. Ve druhém kole se však přikloním ke generálu Pavlovi a budu si přát, aby zvítězil. Sice neměl tolik možností ve veřejném prostoru. Ale myslím Andrej Babiš v minulých letech ukázal, co je za člověka a jak vnímá politickou nekulturu než kulturu. Je to typický politický predátor. Tuším, že si proti Pavlovi nebude brát žádné servítky a odhodí rukavice. To ukázal už ve volbě do senátu, kdy nevybíravě podpořil svou kandidátku proti Miloši Vystrčilovi. Nedivil bych se, kdyby úroveň politické kultury klesla.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Monika Oborná, poslankyně za ANO 2011

První kolo prezidentských voleb mě potěšilo. Samozřejmě se netajím tím, že volím Andreje Babiše a výsledek považuji za dobrý, super. I v druhém kole budu určitě volit Andreje Babiše.

Monika ObornáMonika ObornáZdroj: Se souhlasem ANO 2011

Jiří Běhounek, zastupitel Pelhřimova

V těchto volbách mě nepřekvapilo vůbec nic, ani mě nic nezklamalo. Dva hlavní favority, Andreje Babiše a Petra Pavla, jsem předpokládal. Zklamán tedy nejsem, potěšen jsem z velké volební účasti a ze zájmu lidí. 
A koho budu volit ve druhém kole? Nikdy jsem dopředu nic takového neříkal a ani tentokrát to nebudu prozrazovat. Oba pány trochu znám, pana Babiše více, pana Pavla méně. Uvidíme, co během následujících čtrnácti dnů předvedou.

Co vás v letošních prezidentských volbách nejvíce překvapilo a co vás zkalamalo? Nepřekvapilo mě vůbec nic ani mě nic nezklamalo. Dva hlavní favority, Andreje Babiše a Petra Pavla, jsem předpokládal. Zklamán tedy nejsem, potěšen jsem z velké volební účastJiří BěhounekZdroj: Se souhlasem Kraje Vysočina

Václav Bartoš, hudebník a restauratér

Volby dopadly podle očekávání. Já osobně volil Pavla Fischera, takže jsem doufal v malý zázrak. Ale nevadí, zklamaný nejsem – teď je potřeba, aby lidé ve druhém kole volili Petra Pavla, protože kdyby vyhrál Babiš, země se dostane na úplné dno. Ten člověk ztělesňuje zlo, lež, bezskrupulóznost a nečestnost. Jeho nebezpečí tkví v populismu. To je asi také důvod, proč účast u voleb byla tak vysoká. Situace je vyhrocená kvůli němu, lidé to nebezpečí cítí, a proto je to nabudilo jít k volbám.

Václav BartošVáclav BartošZdroj: Deník/Milan Krčmář

Marek Hanzlík, kastelán hradu Lipnice nad Sázavou

Výsledek prvního kola mě nepřekvapuje. Dalo se to předpokládat a výsledek tohoto kola prezidentských voleb jen kopíruje výsledky voleb předchozích na komunální úrovni. Nicméně pro voliče je dobře, že se druhého kola dostali dva tak rozdílní lidé. Lépe než kdyby byl jeden jako druhý. Takže voliči si mohou vybrat.

Marek Hanzlík kastelán LipniceMarek Hanzlík kastelán LipniceZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Jan Opatřil, spisovatel 

Na průběhu voleb ani jejich výsledcích mě nepřekvapilo nic. Jsou přímo úměrné marketingu jednotlivých kandidátů a jejich mediálním obrazům. Zklamaný jsem tím, že volby vůbec jsou. Myslím, že kdyby opravdu mohly něco změnit, dávno by byly zakázané. Navíc souzním s názorem spisovatele Edgara Allana Poea. Ten říká, že názor většiny lidí je vždy špatný, protože většina lidí je hloupá. Ve druhém kole stejně jako v tom prvním k volbám nepůjdu.

Spisovatel Jan Opatřil pochází ze Žďárska. Je autorem dětských knížek o kapříkovi Metlíkovi. Zároveň také píše horory, používá pseudonym Dan Angus.Spisovatel Jan Opatřil pochází ze Žďárska. Je autorem dětských knížek o kapříkovi Metlíkovi. Zároveň také píše horory, používá pseudonym Dan Angus.Zdroj: Foto: Se souhlasem Jana Opatřila

Zbyněk Stejskal, starosta Havlíčkova Brodu

Výsledek prvního kola prezidentských voleb pro mě není překvapení. Tipoval jsem to podle svých soukromých průzkumů a výsledek moje předpoklady potvrdil. My, jako ODS, jsme se na začátku voleb rozhodli, že podpoříme Petra Pavla, Danuši Neudovou nebo Pavla Fischera. Takže pro nás je hlasování ve druhém kole jasné.

Zbyněk Stejskal ODS Havlíčkův BrodZbyněk Stejskal ODS Havlíčkův BrodZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Bedřich Ščerban, jednatel HC Dukla Jihlava a bývalý hokejista

Debaty a předvolební kampaně jsem příliš nesledoval. Nesouhlasím s tím, že se z volby prezidenta stává reality show, kdy jde často o to kritizovat a špinit ty druhé. Vybíral jsem si podle kritérií jako jsou osobní vlastnosti a historie, kterou má ten člověk za sebou. Věděl jsem to už v prvním kole a vím, koho budu volit i v tom druhém - generála Pavla.

Bedřich ŠčerbanBedřich ŠčerbanZdroj: Deník/Martin Singr

Hana Žáková, senátorka za Třebíčsko 

Výsledky se daly očekávat, přičemž já z nich mám radost o to větší, že jsem volila pana generála Pavla. Pro druhé kolo je potřeba, aby se lidé za ním sjednotili, a on to šťastně dovedl až do konce. Těší mě i vysoká volební účast. Je zřejmé, že lidé volbu prezidenta berou jako svátek demokracie. Váží si jí, mají chuť rozhodnout, kdo je bude reprezentovat. Přála bych si, aby podobně vysoká účast byla u všech voleb.

Hana ŽákováHana ŽákováZdroj: Deník/Milan Krčmář