Doprovázely je při tom tisíce lidí. Na Husově náměstí u sousoší sv. Trojice městu požehnal královéhradecký biskup Dominik Duka. Biskup poté v chrámu sloužil slavnostní pontifikální mši a zrekonstruovaný kostel znovu vysvětil.

Polná si tak připomněla 300. výročí od dostavby a vysvěcení chrámu a 765 let od první písemné zmínky o městě. Lidé mohli průběh obřadu sledovat i na velkoplošných obrazovkách. Barokní bazilika, která patří k největším v Česku, prodělala sedm let trvající generální opravu, dva roky byla pro veřejnost zcela uzavřena. Rekonstrukce se týkala hlavně interiéru, chrám však získal také nové krovy a střechu.

Boční lodě, stejně jako hlavní loď a presbytář, mají bohatou štukovou a freskovou výzdobu, restaurována byla i část mobiliáře. Oprava stála více než 25 milionů korun. Penězi přispělo město, kraj Vysočina i ministerstvo kultury.

Podle polenského děkana Zdeňka Krčka pomohli i farníci, kteří odpracovali tisíce brigádnických hodin. Slavnosti se zúčastnil také ministr kultury Václav Jehlička, místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal a hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.