Podplukovník Zdeněk Skořepa se jako příslušník britského královského letectva RAF a navigátor 311. československé bombardovací perutě nevrátil s celou posádkou z operačního letu. Bylo to v noci 21. ledna 1942, pár dní před jeho pětadvacátými narozeninami. Jeho letoun byl sestřelen nad Severním mořem pětašedesát kilometrů od anglického pobřeží, tělo se však nikdy nenašlo.

Jeho otec, štábní kapitán Bohuslav Skořepa, se rovněž nedožil konce války. „Byl jako příslušník štábu odbojové skupiny Obrana národa zatčen v Jihlavě v roce 1941 a po věznění a mučení na různých místech byl popraven 26. března 1943 ve Vratislavi,“ řekl mluvčí magistrátu Radovan Daněk s tím, že pohřben je neznámo kde.

V Jihlavě je třiadvacet zahrádek, poplatky za ně jdo do stovek tisíc.
Z kůrovcového dřeva vyrobili v Horních Dubenkách lavičky

Na své umístění musela pamětní deska rok čekat. Loni její slavnostní odhalení překazila pandemie koronaviru, letos se odhalení při příležitosti Dne válečných veteránů chopili náměstek primátorky Martin Laštovička a předseda krajského Sdružení válečných veteránů ČR Jan Frenc.

„Nevíme, jestli byl tatínek Zdeňka Skořepy Bohuslav ve vězení informován o smrti svého syna, popraven byl až za rok a půl po jeho smrti. Čest Vaši památce, hrdinové. Jste naším příkladem a jsme na Vás hrdi. Nezapomeneme,“ uvedl s dojetím Martin Laštovička, který vznik desky inicioval.