Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) se nezájmu ze strany maturujících středoškoláků obávat nemusí. Potvrdil to čtvrteční den otevřených dveří, doplněný 
o Den výzkumu a vývoje.

Jana Sedláková a Aneta Pokorná budou letos maturovat na třebíčské obchodní akademii a na jihlavské akademické půdě se ve čtvrtek zajímaly 
o podrobnosti oboru, který na jejich dosavadní studium logicky navazuje. „Zajímá mě obor finance a řízení. Přednáška, na které jsem teď byla, mi v rozhodování rozhodně pomohla," svěřovala se Sedláková. „Určitě si sem do Jihlavy na tento obor také podám přihlášku," doplňovala spolužačku Pokorná.

Zájemkyně o studium tak naplnily slova vedoucí kanceláře rektora Hany Pospíchalové. Podle ní totiž v současnosti mají středoškoláci díky vývoji informačních technologií daleko pestřejší paletu informací o studiu, aniž by museli do budovy v jihlavské Tolstého ulici, kde VŠPJ sídlí, vstoupit. Přesto doporučuje zájemcům osobní návštěvu školy. „Dneska jsme jako škola i na Facebooku, ale i v době internetu se snažíme mladým zájemcům o studium otevírat skutečné dveře školy. Pořád je lepší seznámit se se školou osobně než jen prostřednictvím fotografií na webových stránkách," poznamenala Pospíchalová.

Na katedře zdravotnických studií se mohly zájemkyně, které láká obor porodní asistentka, seznámit s náplní studia prostřednictvím porodnického modelu SIMone, jímž disponuje VŠPJ od loňského léta. „Simulátor umožňuje seznámit se s několika druhy porodů, v počítači je sedm virtuálních rodiček," přiblížila unikátní pomůcku, kterou nedisponuje žádná jiná škola v republice, akademická pracovnice katedry Lenka Gör᠆nerová.

Právě obor porodní asistentka se na jihlavské vysoké škole vyučuje způsobem, že absolventi mohou najít uplatnění v celé Evropské unii. „Předpokládáme, že pak prestiž školy a zájem o studium dále vzrostou," dodala Pospíchalová.

Vysoká škola polytechnická Jihlava vznikla v roce 2004, o rok později začala připravovat v bakalářských oborech první studenty. V současnosti nabízí sedm oborů, vzdělání tam mohou získat budoucí technici, ekonomové i třeba zdravotníci. „V příštím roce bychom rádi přijali čtrnáct set studentů, z toho devět set na denní prezenční studium," uvedla Pospíchalová.