Nejprve si museli prorazit kůlem led na hladině, aby získali prostor pro koupání.

Nebyl ledoborec

„Čekal jsem, když je tak tlustý led a sníh, že to bude horší. Voda se drží pod ledem kolem tří stupňů,“ poznamenal bezprostředně po vykoupání starosta Nosek. „Klouzačku letos nesjedu, to bych musel být ledoborec,“ pousmál se.

Teplota vzduchu se pohybovala zhruba jeden stupeň pod nulou. Jako „první pomoc“ posloužilo jak lidem, kteří se koupali, tak lidem, přihlížejícím na březích, svařené víno. Koupání začalo krátce po 14 hodině.

A zněly při něm nejrůznější hlášky. „To nemá chybu!“ „To je kafe!“ „Vidíme tě, starosto, naposledy.“ „Máte uzavřenou životní pojistku?“ „Zaplatili jste dodneška všechny dluhy?“

Chystali se na pólo

„My si dáme ještě vodní pólo,“ pronesli bratři Noskové po té, co se zbylí dva otužilci již oblékali na břehu do svetrů a zimních bund.

„Je potřeba se hejbat. Všechno je dobré, akorát paty studí,“ říkali koupající. „Voda v rybníce je jako kafe. Dva dny tady topíme,“ žertoval Zbyněk Bouda.

„Pravidelně neplavu, ale byl jsem ve vodě už i v pozdější dny v roce a za horších podmínek. Ale nebylo to v posledních letech,“ přiznal už vážně šéf jihlavské energetické agentury. „Jaká byla příprava na koupání? Žádná, jsem řidič,“ poznamenal Bouda.

Odmítl i svařené víno, podávané jako „první pomoc“ po vylezení z vody.

„Před týdnem to bylo horší“

„Já snad raději zůstanu v anonymitě,“ odmítala nejprve rozhovor Eva Skálová. „Bylo to ale výborný koupání,“ pokračovala žena, která se otužuje pravidelně. „Minulý týden to bylo horší, foukal vítr. Na studenou vodu už jsem si zvykla. První pocit je, že je to studené, ale dá se to vydržet,“ poznamenala Eva Skálová.

„Koupání by nás asi v tomto prostředí lákalo. Jen kdyby ale byla lepší teplota vzduchu a vody,“ poznamenal přihlížející Bedřich Maleček z Telče.

Starosta Telče se klaněl

„Co říkám na kolegu starostu z Kostelní Myslové? Takhle jsem se před ním sklonil. Příští rok to zkusím určitě, ale nechám si sem dovézt vanu s teplou vodou,“ usmál se starosta nedaleké Telče Roman Fabeš. Byl mezi diváky. „Loni byli otužilci tři, letos čtyři. Třeba to bude výzva pro další, aby přijeli příště,“ dodal starosta Telče.