Pro pacientky to znamená, že za léčbou nádorových onemocnění nemusí jezdit do vzdálených měst jiných krajů. Nejmodernější přístroje v zemi i vyškolené lékaře najdou v krajském městě Vysočiny.

Onkogynekologické centrum je součástí Komplexního onkologického centra a léčí veškeré nádory, například rakovinu pochvy, děložního čípku, děla děložního a vaječníků s vejcovody.

Jihlavská nemocnice disponuje podle primáře Aleše Roztočila špičkovým diagnostickým vybavením: „Máme jeden z nejmodernějších ultrazvuků v zemi a také speciálně vyškolené lékaře pro ultrazvuková vyšetření, máme také experty v kolposkopii. Centru napomáhá také přístrojové vybavení nukleární a magnetické resonance a nové PET centrum," popisuje lékař, který se svým týmem ročně pečuje o zhruba stovku pacientek s nádorovým onemocněním.

Právě přístrojové vybavení za miliony korun je jednou z největších předností: „Například ultrazvuk zpřesňuje diagnostiku a pomůže nám zrychlit rozhodování, jak dále léčit pacientku, zda se přednostně rozhodnout pro operaci nebo zvolit jinou vhodnější modalitu léčby. Pomocí tohoto přístroje lze také odebírat vzorečky nádorových tkání tak, abychom pacientku co nejméně zatížili a získali co nejlepší diagnostický výsledek," vysvětluje gynekolog Roman Peschout.

STOVKA PACIENTEK

K dispozici jsou v jihlavské nemocnici laboratoře, kde se provádí široké spektrum vyšetření, operují se veškeré onkochirurgické výkony. Provádí se zde jak chemoterapie, tak radioterapie i biologická léčba. Po léčbě jsou pacientky v nemocnici nadále sledovány. Statut centra se pravidelně obnovuje po pěti letech. Kromě přístrojového vybavení a personálního zaštítění musí centrum také splňovat například počet výkonů. Ročně lékaři v jihlavské nemocnici léčí zhruba stovku pacientek s nádorovým gynekologickým onemocněním.