Lékaři brněnské a jihlavské nemocnice ho zachránili.

V rámci léčby si ale také pokládali otázku, jaký bude stav jeho vědomí. Zlepšovat Vlastovo vědomí pomáhala metoda takzvané bazální stimulace.
„Tato metoda pomáhá po poraněních mozku, cévních mozkových příhodách a ve stavech kómatu,“ vysvětlila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná. Metodu uplatňuje například oddělení ARO.

Vlastimilova maminka Jitka byla v synově pokoji přítomna tak často, jak jen to bylo možné. „Trávila u lůžka i několik hodin denně. Za pomoci sester se snažila se synem komunikovat a dotýkat se ho, účastnila se například i jeho koupelí, pouštěla mu oblíbené písničky, nahrávky hlasů celé rodiny a vzkazy kamarádů,“ přiblížila Veronika Novotná.

Koncept bazální stimulace staví na tom, že i pacient s porušeným vědomím komunikuje. Je třeba věnovat pozornost například změnám rytmu dýchání, pohnutí hlavou, mrknutí očí, nebo drobným pohybům jiných částí těla. Také je možné pacientovi nabídnout silné stimuly z jeho minulosti, například chuťové stimuly. „Nabídne–li se pacientovi v bezvědomí jeho oblíbený nápoj či potravina ve formě dudlíku na cumlání, může mít tato stimulace velmi úspěšný efekt,“ uvedla Novotná.